Szersze spojrzenie

Co kryje się pod „szerszym spojrzeniem”? Już wyjaśniamy... to  artykuły na dłuższą chwilę. Inspirujące i dające do myślenia.

#TodayInspiruje

Do stolicy czy na prowincję? Erasmusowe miasta Europy, cz. I

 5 min. czytania
19 grudnia 2015

Kto z was marzył, aby przez kilkanaście tygodni mieszkać wokół gór, poznawać obcą kulturę i spotykać nowych, zagranicznych przyjaciół. O swoich wrażeniach z wyjazdu na Erasmusa opowiadają studenci, którzy miejscem swojej destynacji uczynili Norwegię i Włochy.

Czy warto szukać porady medycznej w Internecie?

 6 min. czytania
17 grudnia 2015

Istnieje przekonanie, że studenci medycyny, nasłuchawszy się na zajęciach o licznych chorobach, widzą od razu wszystkie ich objawy u siebie. Tymczasem w dobie Internetu, gdy każdy może znaleźć poradę niemal od ręki, rośnie im niemała konkurencja. Tworzy się bowiem grono ludzi, którzy sami stawiają sobie diagnozę na podstawie znalezionych w sieci rozpoznań i pasujących do opisu objawów. I tak z ręką na sercu: przyznajcie się, czy sami tego nie próbowaliście.

Prawdziwe piekło – dzień z życia sprzedawcy

 6 min. czytania
14 grudnia 2015

Janina całe życie przepracowała jako urzędniczka. Czas mijał i zbliżał się moment przejścia na upragnioną emeryturę. Jednak zanim się to stało, zmieniło się prawo. Okazało się wtedy, że kobiecie brakuje dwóch lat do zasłużonego odpoczynku. Dziś pracuje w sklepie jako sprzedawczyni.

„Znajdę męża w 2016 roku” – facebookowy żart czy sposób na szukanie miłości?

 6 min. czytania
11 grudnia 2015

Zadeklarowanych uczestników akcji jest tylu, ilu mieszkańców Brzeska, Bytowa, Garwolina czy Konstancina-Jeziornej (17 tysięcy). Zainteresowani (26 tysięcy) zastąpiliby ludzi żyjących w Pszczynie, Świeciu lub Wałczu. Zaproszeni (21 tysięcy) zajęliby Lubań, Opoczno, Działdowo, względnie Wieliczkę. Lubiących i komentujących nie sposób zliczyć.

Zabójcze, mroczne i piękne – tajemnice fascynacji wampirami

 6 min. czytania
10 grudnia 2015

Wampiry – stworzenia nocy. Z jednej strony przerażające, żądne krwi potwory, a z drugiej byt doskonały, ostateczny cel ludzkiej ewolucji. Ich obraz przedstawiany w literaturze czy filmie bywa skrajnie różny. Czy to ze strachu, czy uwielbienia motyw nieśmiertelnego krwiopijcy towarzyszy nam od lat.

Jestem za gruba. Nienawidzę jeść. Ale nie mów mi, że mam anoreksję

 7 min. czytania
9 grudnia 2015

Była chuda i wysoka. Ważyła może 50 kg. Jechała metrem i rozmawiała ze swoją przyjaciółką o tym, że stara się o przyjęcie do agencji modelingowej. Pomyślałam, że z tym wzrostem i wymiarami ma pewną pracę w tej branży. Dziewczyna kontynuowała rozmowę, ale ja zapamiętałam tylko jedno zdanie. „Wiesz Karo, wydaje mi się, że wyglądam jak pulpa. To dlatego mnie nie przyjęli. Dziś zjadłam połowę banana i jogurt”. Była 23:57.

Psychoza strachu według Marcina Koszałki

 3 min. czytania
9 grudnia 2015

W jego filmach śmierć obecna jest na każdym kroku. Obsesyjnie przybliża ją widzowi, pozostawiając miejsce na refleksje. Marcin Koszałka, operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych, zadebiutował niedawno w roli reżysera filmu fabularnego „Czerwony pająk”. Ale zacznijmy od początku.

Szczecin – miasto z Gwiazdozbioru Oriona

 2 min. czytania
8 grudnia 2015

Egipskie piramidy, Pas Oriona i Szczecin. Co je łączy? Według teorii astrologów, w stolicy województwa zachodniopomorksiego są place, które swoim położeniem odzwierciedlają zarówno piramidy w Gizie, jak i Oriona. Idea znalazła nawet poparcie u władz miasta. My spróbujemy ją Wam przybliżyć.

Ostatnia noc wolności. Tej imprezy nie zapomnisz do końca życia

 3 min. czytania
6 grudnia 2015

Koniec bycia singlem obchodzi się hucznie. Choć opowieści z ostro zakrapianych wieczorów kawalerskich, przed którymi drżały przyszły panny młode, są zazwyczaj mocno podkoloryzowane, to ostatnia noc przed ślubem nadal kojarzona jest stereotypowo z szansą na potencjalną zdradę. Na szczęście moda na oryginalne spędzenie tego specjalnego wieczoru wypycha z obiegu kluby ze striptizem.

W jaki sposób świat nami manipuluje?

 4 min. czytania
2 grudnia 2015

Jakie czynniki wpływają na nasze zachowanie? Co sprawia, że mamy ochotę kupić daną rzecz albo zmienić nagle własne zdanie na jakiś temat? Oto techniki manipulacji, z którymi spotykamy się niemal na każdym kroku.

Czego boją się Niemcy? Polaka na drodze

 4 min. czytania
2 grudnia 2015

Polskie drogi są długie, wąskie i zawsze w remoncie. Za to mamy kierowców o „wysokiej” kulturze jazdy. Ta grupa charakteryzuje się odmiennym system wartości, przez co sprawiają problemy na drodze.