Szersze spojrzenie

Co kryje się pod „szerszym spojrzeniem”? Już wyjaśniamy... to  artykuły na dłuższą chwilę. Inspirujące i dające do myślenia.

#TodayInspiruje

Frontem do klienta, czyli kogo można spotkać w każdym sklepie

 5 min. czytania
22 stycznia 2016

Pierwsza praca często jest pierwszym krokiem w dorosłe życie. Tak było w moim przypadku. Trafiłam w świetne miejsce: pomocni współpracownicy, piękna okolica, blisko domu, dobre zarobki, przemili klienci... No, może nie zawsze. Znalazło się kilka perełek. A nawet wystarczająco dużo, by podzielić ich na kilka kategorii.

Każdy ma prawo, by marzyć inaczej

 4 min. czytania
21 stycznia 2016

Jeden ze znanych pisarzy twierdzi: „Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie”. Czy to dotyczy tylko wielkich marzeń, czy także tych całkiem malutkich? Jakie są nasze pragnienia?

Polscy przestępcy, których chcielibyście widzieć w roli ikon popkultury

 5 min. czytania
20 stycznia 2016

Amerykanie mają swojego Ala Capone i cały poczet rewolwerowców. Każdy wie, ile straciłaby brytyjska popkultura bez Kuby Rozpruwacza. Przestępcy, zmyśleni i prawdziwi oraz ich żywoty coraz częściej wciągani też są na ekrany telewizorów i kin. Możemy z dumą unieść głowy. W dziedzinie przestępstw i ciekawych życiorysów rodem z półświatka Polacy również nie są gęsiami.

Wielki powrót zapomnianych mistrzów. Ginące profesje

 5 min. czytania
20 stycznia 2016

Człowiek posiada niezwykłe umiejętności, dzięki którym jest w stanie podjąć się każdego wyzwania. Niektórzy opanowali tylko cechy potrzebne do wykonywania danego zawodu. Osiągali tytuł mistrza w swoim fachu i przyuczali młodych czeladników. To ukierunkowanie sprawiło, że ich ręczna praca stała na najwyższym poziomie. Niestety coraz więcej zawodów zostało zapomnianych, gdyż wyparł je rozwój technologiczny.

Czym jest osobowość

 4 min. czytania
15 stycznia 2016

Często słyszymy teksty w stylu: „Jaką on ma wspaniałą osobowość!”. Ale co to oznacza w praktyce? Co sprawia, że otaczający nas ludzie (a także my sami!) jesteśmy wyjątkowi?

Dramat Narodowca – jego syn jest gejem

 5 min. czytania
11 stycznia 2016

Dwudziestodwuletni Adam już od kiedy trafił do gimnazjum, miał pełne przekonanie o byciu homoseksualistą. Nie zdradzał jednak nikomu swojej orientacji, uważał że coming-out niczego w jego życiu nie ułatwi, a wyłącznie wszystko skomplikuje. W pewnym momencie nie wytrzymał milczenia. Zaprosił rodziców do salonu i dwoma słowami: „Jestem gejem” zburzył cały ład „normalnej katolickiej heteroseksualnej polskiej rodziny”.

Na wszystko mam usprawiedliwienie, czyli krótka rzecz o prokrastynacji

 3 min. czytania
11 stycznia 2016

Świat idzie naprzód, a my mamy coraz więcej powodów, by trwonić czas. Co robili nasi dziadkowie w erze pozbawionej mediów społecznościowych? Jak spędzali wieczory bez dostępu do szerokopasmowego Wi-Fi? Pewnie poświęcali czas na te wszystkie czynności, na które dziś nieustannie nam go brakuje.

Czy naprawdę są skuteczne? Tortury, cz. V

 2 min. czytania
9 stycznia 2016

Wiele osób akceptuje tortury, opowiadając o ich ewentualnym wykorzystaniu w kryzysowych sytuacjach. Nauka jednak nie pozostawia wątpliwości – oto dowody, że więcej przemawia przeciwko temu procederowi.

Podróżnik, wyrzutek czy uciekinier. Cała prawda o migracjach i ich powodach

 6 min. czytania
8 stycznia 2016

Od zarania dziejów ludzie przemieszczali się w poszukiwaniu lepszych terenów, uciekając przed wojnami czy klęskami żywiołowymi. Te podróże niejednokrotnie stawały się powodem rozwoju kulturowego, ale też całkowitego zniknięcia tożsamości danej grupy. Migracje istnieją także dziś, choć ich forma i przyczyny bardzo się zmieniły.