Tylko u nas

Znajdziesz tu wszystko to czego nie ma nigdzie indziej w Internetach - todayowe formaty i interesujące cykle artykułów.

#TodayPublikuje

Dlaczego mój sprzęt audio brzmi lepiej niż Twój?

 7 min. czytania
3 grudnia 2015

Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. miała miejsce bardzo nietypowa wojna tj. pomiędzy producentami sprzętu audio. Firmy Pioneer, Kenwood, Sansui, Harman Kardon, Marantz, Yamaha, Rotel i jeszcze parę innych ścigały się ze sobą, mając tylko jeden cel: jak najwyższą jakość. Co roku każda z nich wypuszczała kilkunastokilogramowe wzmacniacze, amplitunery, gramofony itd. Każdy perfekcyjnie zaprojektowany i wykonany. Nikt nie oszczędzał na podzespołach, a obudowy wykonywano z aluminium i szlachetnego drewna. A sam dźwięk? Poezja, którą trudno pobić nawet dzisiaj.

Gwiazdy na wyciągnięcie ręki – zespół LemON dał koncert w pokoju, a my tam byliśmy!

 3 min. czytania
3 grudnia 2015

Popularność zdobyli w 2012 roku, kiedy pojawili się w talent-show Polsatu „Must Be The Music”. Wygrali. I – w odróżnieniu od wielu zwycięzców podobnych programów – dopiero rozpoczęli prawdziwą muzyczną ofensywę. Bilety na ich koncerty schodzą na pniu, a piosenki podbijają listy przebojów i serca fanów. Być na ich kameralnym występie w pokoju – marzenie. My je spełniliśmy!

Co łączy rowery i LSD? Historia odkrycia słynnego narkotyku

 3 min. czytania
2 grudnia 2015

Wsiadając na rower, bardzo staramy się być trzeźwi. Jeśli tego nie dopilnujemy, łatwo o horrendalnie wysoką grzywnę i utratę prawa jazdy, o nieszczęśliwym wypadku nawet nie wspominając. Chyba że jesteśmy naukowcem testującym na sobie dziwne, dopiero co odkryte chemiczne substancje. Wtedy możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

Today'owe dźwięki tygodnia

Sentymentalne Pustki

 3 min. czytania
1 grudnia 2015

Bardzo lubię polską muzyką alternatywną – niedawno w „Today’owych dźwiękach tygodnia” triumf święcił zespół Mikromusic. Dziś królują Pustki, a poza nimi – hip-hop, trochę popu i świąteczne reggae.

Dzień dobry, napisałem książkę, chcę ją wydać. Historia pisarza – debiutanta

 5 min. czytania
28 listopada 2015

Jako dzieciak czytał po nocach. Potem sam zaczął pisać. Pierwsza książka – stworzona w gimnazjum – leży w szufladzie, nie udała się, za dużo w niej naleciałości z innych autorów. Druga właśnie trafiła do księgarń. – Do poprzedniej soboty, kiedy mogłem ją wziąć w ręce, nie wierzyłem, że ona naprawdę będzie – opowiada Michał Cieczko, świeżo upieczony pisarz.

Dognapping – tragiczny finał czy początek walki?

 6 min. czytania
25 listopada 2015

Bokser o imieniu Diana trafił do fundacji SOS Bokserom po wyjściu poza posesję swojego pana. Mimo że właściciel zgłosił się do władz organizacji, ta odmówiła wydania psa i zaczęła robić wszystko, żeby udowodnić, że zabranie zwierzęcia było zgodne z prawem. Opisana przez nas w październiku historia Diany znalazła swój tragiczny finał w krótkim komunikacie na stronie internetowej fundacji, informującym o śmierci psa. Internauci walczący z nadużyciami organizacji prozwierzęcych nie uznali tego jednak za koniec swojej walki.

Być aktorką za wszelką cenę

 2 min. czytania
22 listopada 2015

Uśmiech miała nieziemski. Żyła wystawnie, otoczona adoratorami. Zmarła samotnie w niewyjaśnionych okolicznościach. Wyklęta ze środowiska artystów i posądzona o zdradę. Ina Benita intryguje do dziś.

Megahistorie mikronacji

Liberland – raj, który chce przyjąć uchodźców

 5 min. czytania
17 listopada 2015

Chorwacja podsumowała jego istnienie jako żart, Serbia nazwała czymś frywolnym, a syryjscy uchodźcy postanowili obrać ją za cel swojej ucieczki. Niewiele tak małych i młodych jak Liberland państw może cieszyć się tak intensywną i kontrowersyjną historią. Żadna mikronacja nie wzbudziła też tylu emocjonalnych reakcji na międzynarodowej arenie politycznej.

Today'owe dźwięki tygodnia

Reggae na fali

 4 min. czytania
17 listopada 2015

W ostatnich tygodniach promowaliśmy melancholijną, typowo jesienną muzykę. Dziś zmieniamy front – czas na słoneczne reggae, które przypomni Wam gorące lato, wakacje i drinki z pomarańczą!

Piramida w Polsce? A jednak!

 2 min. czytania
17 listopada 2015

Osobliwa budowla w środku lasu. Kształtem przypomina egipską piramidę. W środku, przez małe okienko można dostrzec zaniedbane trumny i porozrzucane po podłodze kości. Dlaczego taki obiekt został wzniesiony w Rapie, niewielkiej mazurskiej miejscowości? Poznajcie historię tego niezwykłego miejsca.

Today'owe dźwięki tygodnia

Król Dawid powrócił!

 4 min. czytania
10 listopada 2015

W tym tygodniu wybór mógł być tylko jeden. Długo oczekiwana solowa płyta jednego z najpopularniejszych polskich wokalistów, zdobywcy Fryderyków, człowieka, który opanował grę na puzonie! Jego poprzedni krążek osiągnął status diamentowej płyty. Panie i panowie – Dawid Podsiadło!

Miejsca niedostępne: Redakcja. Czy to naprawdę superpraca?

 2 min. czytania
6 listopada 2015

Mieliście kiedyś okazję odwiedzić redakcję: stacji telewizyjnej, rozgłośni radiowej, serwisu internetowego, a może gazety? Jeśli nie, to nieco Wam o tym opowiem. Przy okazji zobaczycie, czy bycie dziennikarzem, to faktycznie superpraca.

Today'owe dźwięki tygodnia

Powrót do poezji śpiewanej

 5 min. czytania
3 listopada 2015

W tym tygodniu stawiamy na nowy album Magdy Umer, który powstał dzięki gościnnemu udziałowi znanych polskich artystów. Poza tym warto posłuchać węgierskiego metalu, rock’n’rolla żywieckiego Black Bee, a także mieszanki gatunków od zespołu Gadabit.

Kawiarnia przy Foksal 17. Przypominamy miejsce odwiedzane przez elity

 3 min. czytania
2 listopada 2015

Można tu było spotkać Cybulskiego, Holoubka i Słonimskiego. W latach 50. i 60. na parterze przy Foksal 17 w Warszawie mieściła się słynna kawiarnia nazywana powszechnie Café Snob. Mniej znana jest przedwojenna historia kamienicy, w której lokal działał pod nazwiskiem Eugeniusza Bodo.