Tylko u nas

Znajdziesz tu wszystko to czego nie ma nigdzie indziej w Internetach - todayowe formaty i interesujące cykle artykułów.

#TodayPublikuje

Mafia to nie tylko Pruszków. Historia łódzkiej „ośmiornicy”, cz. II

 6 min. czytania
28 października 2015

W Wigilię 24 grudnia 1997 roku pod zgierską pizzerią „Trio” ukraiński płatny zabójca Paweł J. ps. „Pasza” zastrzelił jednego z bossów łódzkiej mafii – Ireneusza J. ps. „Gruby Irek”. Wtedy nikt nie wiedział, że „ośmiornica” niebawem zostanie rozbita, procesy jej członków potrwają wiele lat, a na ulicach jeszcze długo będą wybuchały bomby i ginęli ludzie.

Today'owe dźwięki tygodnia

Smolik i Kev Fox pozamiatali

 5 min. czytania
27 października 2015

Największe wrażenie w zestawieniu robi niesamowity krążek Andrzeja Smolika i Keva Foxa, choć poza nim nie było nudno! Pojawił się wyczekiwany album najpopularniejszego włoskiego tenora, serbsko-polski projekt Justyny Steczkowskiej i jak co tydzień odrobina hip-hopowych bitów.

Wielki sukces, bez wielkiego splendoru. 5 godzin z życia PiS-u

 6 min. czytania
26 października 2015

Kilka minut po godzinie 18. Do zakończenia ciszy wyborczej coraz mniej czasu. Ale na warszawskiej ulicy o głosowaniu mówi mało kto. Więcej emocji wzbudza spotkanie Legia – Lech. Tylko co jakiś czas z tłumu przebijają się komentarze, że „pisanki stoją wysoko”.

Przedwojenni twardziele, o których warto pamiętać

 5 min. czytania
21 października 2015

Dziś znani tylko nielicznym. Mężczyźni kultury, sztuki, wojskowi, przestępcy i podróżnicy. Łączy ich epoka, odwaga, twardy charakter, zdolność do poświęceń i wiara w zasady, które – podobnie jak oni sami – powoli pokrywa kurz.

Miejsca niedostępne: Komisariat policji. Powrót do przeszłości

 3 min. czytania
20 października 2015

Milicja przekształciła się w policję ponad 25 lat temu. Dziś funkcjonariusze chwalą się szybkimi radiowozami, nowoczesną bronią i świetnie wyszkolonymi jednostkami specjalnymi. Są jednak takie komisariaty, gdzie czas niemal się zatrzymał i to przynajmniej kilkanaście lat temu.

Today'owe dźwięki tygodnia

Roguc znowu w formie

 5 min. czytania
20 października 2015

Klasyka z Bydgoszczy, muzyka poetycka, trochę punku – w tym tygodniu sporo się działo! Mnie najbardziej urzekły krążki Piotra Roguckiego i Daniela Blooma. Na deser polecam garść metalu i alternatywnego rocka.

Kochała ich cała Polska. Co dzieje się z medalistami olimpijskimi?

 8 min. czytania
14 października 2015

Gdy wygrywają i zdobywają medale, mówią o nich wszyscy. Są bohaterami całego narodu i wzorami do naśladowania. Dostarczają nam łez szczęścia i wzruszenia, a także poczucia wielkiej dumy. Gdy kończą kariery, stają się ciepłym wspomnieniem minionych chwil, które powoli spowija kurz. Świat nie lubi próżni, więc pojawiają się nowi mistrzowie. A co słychać u starych?

Today'owe dźwięki tygodnia

„Zeus jest super”

 5 min. czytania
13 października 2015

Czym brzmiał miniony tydzień? Przede wszystkim polskim hip-hopem! Pojawiły się dwie wyczekiwane płyty z polskiej stajni – Miuosha i Zeusa. Oprócz tego – niszowa poezja śpiewana, krążek Davida Garretta i bardzo dobry album Marceliny.

Kate Bush – wrażliwa ekscentryczka

 10 min. czytania
12 października 2015

Mimo późnej godziny stolica tętniła życiem. Ludzie siedzieli w knajpach, tańczyli i śpiewali przy pomniku Kopernika. A nieco dalej, na jednej z ławek młodzi rozmawiali o twórczości Kate Bush. Był czerwiec 2014 roku. 26 sierpnia tego samego roku artystka wróciła na scenę. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się w 15 minut.

Dognapping – fundacje ponad prawem

 5 min. czytania
11 października 2015

Stary pies, bokser, nieopatrznie opuszcza posesję swojego właściciela – sędziwego, schorowanego, kochającego zwierzę pana. Chwilę później odjeżdża samochodem obcego człowieka. Trafia pod opiekę fundacji „SOS Bokserom”, gdzie pod zmienionym imieniem figuruje na stronie internetowej jako zwierzę, którego leczenie wymaga wsparcia finansowego. Apele właściciela i jego przyjaciół o zwrot psa nie skutkują. Rozpoczyna się trwająca miesiącami walka z bezkarną organizacją pozarządową, której działania już nie pierwszy raz wzbudziły wątpliwości.

Mafia to nie tylko Pruszków. Historia łódzkiej „ośmiornicy”, cz. I

 5 min. czytania
8 października 2015

Zwykle mówiąc w Polsce „mafia”, myślimy tylko o tej najsłynniejszej – grupie „pruszkowskiej”. Takich gangów w latach 90., choć na nieco mniejszą skalę, działało więcej. Jednym z nich była łódzka „ośmiornica”, odpowiedzialna za oszustwa podatkowe, rozboje, porwania, a nawet zabójstwa.

Jak trafiłem do psychiatryka

 8 min. czytania
7 października 2015

Już nikt mnie nie słuchał. Już nikt nie patrzył z radosnym uśmiechem w oczach. Na przystanek autobusowy chodziłem sam, nikt nie pomyślał, żeby mnie odprowadzić, zapytać, czy naprawdę wszystko jest w porządku.

Na pomoc redaktorowi Wróblewskiemu: Jak napisać doskonały felieton radykalny

 4 min. czytania
6 października 2015

Redaktor naczelny „Wprost” postanowił uraczyć czytelników portalu Wirtualna Polska poradnikiem pisania felietonów lewicowych. Nazbyt zajęty zgryźliwością mógł jednak zapomnieć, że teksty te należą do dużo szerszej rodziny „radykalnej publicystyki”, a wypunktowane przez niego zasady można formułować dużo prościej i ogólniej.

Posuwaj w wirtualu – mężczyźni i cybersex

 5 min. czytania
4 października 2015

Przez kilka tygodni przeglądałem czaty erotyczne, udając kobietę, zwiedzałem portale z grami erotycznymi, testowałem bramki z sex (i nie tylko) SMS-ami, wykonywałem telefony reklamowane z możliwością posłuchania orgazmu. Na obrzydliwsze środowisko chyba nigdy w życiu nie uda mi się trafić.

Polskie miasta idealne dla uchodźców

 1 min. czytania
4 października 2015

Od kilkunastu lat większość polskich miast statystycznie się wyludnia. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej okazji, aby szybko temu zaradzić. Jak? Przyjąć wszystkich uchodźców i zaprosić ich rodziny.

W stepie i tropikach. Polscy filmowcy w akcji

 3 min. czytania
2 października 2015

Gdyby zapytać polskich filmowców co jest największym problemem rodzimego kina, zapewne najczęstszą odpowiedzią byłyby pieniądze. Środki finansowe niemal zawsze są dalekie od wymarzonych. To bolesne zwłaszcza wtedy, gdy marzy się o wielkich scenach kręconych w zagranicznych plenerach. W rezultacie na przykład Jugosławię odgrywają polskie Tatry (patrz „Demony wojny wg Goi”).