Today'owe dźwięki tygodnia: Polska muzyka alternatywna górą!

żurnalista

Studentka kryminologii. Uwielbia kino, spacery i muzykę - od rocka, przez klasykę, po hip-hop, indie i blues. Zakochana w „Incepcji”, „Śniadaniu u Tiffany’ego” i superbohaterach ze stajni Marvela. Poza historią starożytną i kryminałami Agathy Christie, chętnie zgłębia poezję oraz podziwia geniusz Salvadora Dali. Fanka słodkiego cappuccino z dużą ilością pianki, z przyjemnością degustuje również Martini Bianco. Autorka bloga http://maturkazpolskiego.blogspot.com/.

 5 min. czytania
 18
 0
 1
 6 października 2015
 2 listopada 2015 (23:09)
fot. YouTube
Jednym zdaniem: Cykl składa się z recenzji płyt. Ukazuje się co tydzień.

Na Today rusza cykl muzyczny! Co tydzień będę prezentować nowe albumy z wszystkich krańców sceny muzycznej i wybierać album tygodnia. Jaki krążek Waszym zdaniem był ostatnio najlepszy? Też stawiacie na polską alternatywę?

Płyta tygodnia: Mikromusic – „Matka i żony”

Śledzę twórczość założonego we Wrocławiu zespołu Mikromusic, od kiedy usłyszałam ich kawałek „Takiego chłopaka” z hipnotyzującym głosem Natalii Grosiak. W „Matce i żonach” koniecznie zwróćcie uwagę na jej duet ze Skubasem we wzruszającym utworze „Bezwładnie”, który znajduje się też na soundtracku do filmu „Chemia” w reżyserii Bartka Prokopowicza. Wśród jedenastu tekstów na siódmej płycie grupy (licząc albumy koncertowe) poza melancholią, usłyszycie też energię. Produkcją albumu zajął się gitarzysta Dawid Korbaczyński. Autorem pięknych zdjęć do teledysku presingla „Krystyno” jest Wojciech Zieliński.

Kolejne świetne krążki, których nie możecie przegapić:

Bokka – „Don't Kiss And Tell”

Bokka zwróciła moją uwagę przez swoją tajemniczość. Pięciu znakomitych muzyków występuje na koncertach w maskach, nie ujawniając swoich tożsamości. Artyści nie są nachalni w mediach, nie udzielają masy wywiadów, a i tak mają rzeszę wiernych fanów. Grali na Open'er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Orange Warsaw Festival i w największych klubach w Polsce. Świetna pierwsza płyta, elektroniczna „Bokka” dała nadzieję na więcej. Nie będziecie zawiedzeni, bo „Don't Kiss And Tell” to ogromna dawka energii i dynamiki. Genialna alternatywna muzyka. Działa odprężająco.

New Bone – „Teatr Witkacego od-JAZZ-dowo”

Taki jazz lubię! Klarownie, niebanalnie, genialnie. Witkacy byłby dumny! Album powstał dzięki współpracy zespołu z Teatrem Witkacego w Zakopanem. Teatr w tym roku świętował 30-lecie istnienia i jednocześnie 130. urodziny Stanisława I. Witkiewicza. Kwintet z kolei ma ogromne doświadczenie – grał już m.in. w Rosji, Indiach, Czechach, Bułgarii, na Białorusi i Ukrainie, a także ma na koncie trzy autorskie albumy. Na płycie usłyszymy utwory Jerzego Chruścińskiego ze spektakli Teatru Witkacego w aranżacji muzyków jazzowych – m.in. „If I”, „Bal w operze” i „Czarownice z Salem”.

Black Perfume - „#osiempięćzero”

Do przesłuchania zachęcił mnie oryginalny tytuł. Okazało się, że warto było wysłuchać tego nowoczesnego rocka z elementami elektroniki, prosto z Wrocławia. Nabrałam ochoty na pogo!

Spoken Love – „Spoken Love”

Melancholijna, spokojna, smutna płyta stworzona przez Bartka Królika i Marka Piotrowskiego (możecie ich kojarzyć m.in. z zespołami Sistars i Łąki Łan). Utwory są utrzymane w synthpopowo-soulowej aranżacji. Album pełny emocji i wrażliwości.

Inne wartościowe propozycje:

Michał Bajor – „Moja miłość”, czyli propozycja od muzyka, który gra już od ponad 40 lat.

Don Henley – „Cass County” to piąty album studyjny jednego z współzałożycieli The Eagles. Fani czekali na to wydarzenie aż 15 lat.

Avicii – „Stories” to kolejny krążek popularnej gwiazdy muzyki dance. Szwedzki DJ znowu podbije kluby na całym świecie. Biegnijcie na parkiet!

T.Love Alternative – „19822015” to rejestracja koncertu grupy na Cieszanów Rock Festiwal 2014, materiały archiwalne i dwa nagrane w lipcu 2015 r. nowe utwory studyjne. Gra stary skład T. Love, z końca lat 90.

Ewa Bem, Marek Bliziński – „Tribute To Marek Bliziński” – dwupłytowe wydawnictwo poświęcone pamięci Marka Blizińskiego – jednego z najwybitniejszych gitarzystów w Polsce.

Janet Jackson – „Unbreakable”, czyli album amerykańskiej wokalistki po siedmiu latach przerwy. Jej albumy zakupione zostały na całym świecie w liczbie ponad 100 milionów sztuk.

Fidser x Wysokilot – „Tylko swoi ludzie” to ciekawe przedsięwzięcie hip-hopowców z Krakowa. Gościnny udział w albumie wzięli aktorka Joanna Kulig, wokalista bluesowy Bartosz, Wuzet i Flint. Raperzy serwują aż 19 kawałków!

Perfect – „Niepokonani: 35 lat, Live (DVD)”, to koncertowe DVD nagrane z okazji 35-lecia legendarnego zespołu. Koncert odbył się w marcu 2015 roku w hali Atlas Arena w Łodzi, artyści zaśpiewali i znane hity, i piosenki z nowej płyty „DaDaDam”.

Jaka muzyka zrobiła na Was ostatnio pozytywne wrażenie? Ja nie mogę doczekać się nowej płyty Dawida Podsiadło, zwłaszcza po wydaniu promocyjnego singla:

Udostępnij na Zobacz komentarze (18)