Today'owe dźwięki tygodnia: Powrót do poezji śpiewanej

żurnalista

Studentka kryminologii. Uwielbia kino, spacery i muzykę - od rocka, przez klasykę, po hip-hop, indie i blues. Zakochana w „Incepcji”, „Śniadaniu u Tiffany’ego” i superbohaterach ze stajni Marvela. Poza historią starożytną i kryminałami Agathy Christie, chętnie zgłębia poezję oraz podziwia geniusz Salvadora Dali. Fanka słodkiego cappuccino z dużą ilością pianki, z przyjemnością degustuje również Martini Bianco. Autorka bloga http://maturkazpolskiego.blogspot.com/.

 5 min. czytania
 10
 22
 3 listopada 2015
Fot. Magda Umer Facebook
Jednym zdaniem: Cykl składa się z recenzji płyt. Ukazuje się co tydzień.

W tym tygodniu stawiamy na nowy album Magdy Umer, który powstał dzięki gościnnemu udziałowi znanych polskich artystów. Poza tym warto posłuchać węgierskiego metalu, rock’n’rolla żywieckiego Black Bee, a także mieszanki gatunków od zespołu Gadabit.

Płyta tygodnia: Magda Umer – „Duety: Tak młodo jak teraz”

Znana wokalistka, dziennikarka, polonistka, reżyserka, scenarzystka, aktorka i autorka recitali debiutowała pod koniec lat 60. w kabaretach studenckich. Dziś wraca z kolejnym albumem, który można nazwać wizytówką poezji śpiewanej.

Album „Duety: Tak młodo jak teraz” to niepowtarzalne wydarzenie na polskiej scenie muzycznej, ponieważ na płycie usłyszymy wyjątkowych gości. Wystarczy wymienić znanych aktorów: Krystynę Jandę, Piotra Fronczewskiego, Janusza Gajosa, Piotra Machalicę i Macieja Stuhra, muzyków: Annę Marię Jopek, Stanisława Sojkę, Wojciecha Waglewskiego, Grzegorza Turnaua, Artura Andrusa oraz dziennikarza Wojciecha Manna. Słuchając albumu, warto zwrócić uwagę na przepiękne jazzowe aranżacje - usłyszymy perkusję, kontrabas i fortepian, wspomagane przez gitarę, skrzypce i instrumenty dęte.

Kolejne świetne krążki, których nie możecie przegapić:

Clock Machine – „Love”

Na ich płycie „Greatest Hits” zaskoczyło mnie, że autorzy tak melancholijnego i nostalgicznego utworu jak „Bije Dzwon”, obok umieścili np. „More” w stylu Red Hot Chili Peppers. Muzycy singlem krążka „Love” ogłosili pop-rockowy „Spadać i Latać”. Jedno jest pewne – przed nami kolejna płyta pełna niespodzianek.

Gadabit – „Drzewa”

Krążek trudno zakwalifikować do jednego gatunku muzycznego, ponieważ kawałki znacznie różnią się od siebie stylistycznie. Dlaczego? Członkowie grupy (Indo, K-Oui i Kuban) zaprosili do współpracy artystów z zupełnie innych środowisk muzycznych. Wystarczy wymienić gości: Kuba Płużek to pianista jazzowy, Magda Niedbała jest mezzosopranistką, Joanna Słowińska wokalistką folkową, a Dj Feel słynie z występów hip-hopowych.

Krakowska grupa zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim turnieju Reggae Rap Liga 2015, czego efektem był występ przed wielotysięczną publicznością podczas Rap Reggae Festiwalu w Chorzowie.

James Morrison – „Higher Than Here”

Krążek wydany po czterech latach zwiastował dobrze przyjęty singiel „Demons”. Album zawiera popowo-soulowe utwory, wzbogacone o elementy gospel. Niepowtarzalny głos muzyka to efekt choroby - krztuśca, z którym Morrison zmagał się we wczesnym dzieciństwie i który prawie stał się przyczyną jego śmierci.

Ektomorf – „Aggressor”

Węgrzy wykonujący groove metal z wpływami romskiej muzyki folkowej przede wszystkim poruszają problem dyskryminacji rasowej i społecznej, która dotyka Romów. Największe wrażenie zrobił na mnie utwór „Holocaust”. Teledysk został nakręcony w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Inne wartościowe propozycje:

Black Bee – „Blue Twist & Roll'n'Rock”, choć wydane przez Jimmy Jazz Records, z jazzem ma niewiele wspólnego. Zespół z Żywca nagrał 11 mocnych, rockowych utworów. Miły hałas!

77 – „Nothing's Gonna Stop Us”, czyli krążek od braci Armanda i LG Valeta. Panowie rozpoczynają listopad z mocnym przytupem, energią lat 70. i rock’n’rollem!

Gautier Capuçon, Valery Gergiev – „Shostakovich: Cello Concertos” to dwa kontrastujące ze sobą koncerty wiolonczelowe Szostakowicza. Zostały nagrane w Teatrze Maryjskim w St. Petersburgu. Obowiązkowa pozycja dla fanów muzyki klasycznej.

Jack Pack – „Jack Pack” to propozycja kwartetu znanego fanom brytyjskiej wersji programu „Mam Talent”. Muzycy właśnie wydali debiutancki album z akompaniamentem 72-częściowej orkiestry, z dziesięcioma utworami w swingowej stylistyce.

Udostępnij na  (22)Zobacz komentarze (10)