Patryk Stryjewski
Patryk Stryjewski
żurnalista  • 

Samozwańczy varsavianista i krytyk społeczny. Próbował swoich sił w świecie filmu, reklamy, handlu, a nawet społecznictwa. Wieczorami, zwłaszcza w weekendy, walczy w Internecie na argumenty z licznymi antagonistami. Uważa, że czyni go to zamaskowanym superbohaterem. Twórca larpów i gier miejskich, kocha podróżować sposobami niestandardowymi. Jako literacki hipster czyta rzeczy, które już dawno nie są modne i prawdopodobnie już nigdy modne nie będą. Najłatwiej jest go spotkać nieogolonego z kubkiem po brzegi wypełnionym kawą i papierosem niedbale zatkniętym w zębach.

Wieści dla Millenialsów. Wagina Taylor Swift na prezydenta

 1 min. czytania
23 listopada 2015

Jest urocza i każdy chciałby ją mieć. Przynajmniej pełniącą ważne państwowe stanowisko. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jedna z inteligentniejszych wagin na świecie. Trudno zrozumieć, czemu kliknąłeś w tak gówniany tytuł, ale skoro mamy już Twoje millenialsowe zainteresowanie, to wspólnie z wargami Taylor spróbujemy przekazać Ci kilka ważnych informacji.

Mroczne dusze na słowackim płótnie. Miroslav Pecho – artysta zafascynowany Beksińskim

 4 min. czytania
19 listopada 2015

Gdy pierwszy raz widzi się jego prace, od razu na myśl nasuwa się Beksiński. Są mroczne, przytłaczające, a przy tym fascynujące i przyciągające wzrok. Godzinami można się w nie wpatrywać w akcie estetycznego masochizmu. Zawładnęły sercami wszystkich członków grupy na Facebooku „Lovecraft Historical Society”, która skupia miłośników grozy. Aż trudno uwierzyć, że te cuda wychodzą spod pędzla prawdziwego człowieka.

Czy Kaczyńskiego można porównywać do Piłsudskiego?

 4 min. czytania
18 listopada 2015

W tekście podsumowującym skład polskiego rządu, opublikowanym w Today pojawia się porównanie władzy, do której doszedł Jarosław Kaczyński z tą, którą w okresie rządów sanacji miał marszałek Józef Piłsudski. Czy możemy dokonywać zestawienia tych dwóch politycznych sylwetek w oderwaniu od szerszego kontekstu? Czy w dobie tęsknoty za II RP powinniśmy przyrównywać przywódcę PiS-u do największego autorytetu międzywojnia?

Megahistorie mikronacji

Liberland – raj, który chce przyjąć uchodźców

 5 min. czytania
17 listopada 2015

Chorwacja podsumowała jego istnienie jako żart, Serbia nazwała czymś frywolnym, a syryjscy uchodźcy postanowili obrać ją za cel swojej ucieczki. Niewiele tak małych i młodych jak Liberland państw może cieszyć się tak intensywną i kontrowersyjną historią. Żadna mikronacja nie wzbudziła też tylu emocjonalnych reakcji na międzynarodowej arenie politycznej.