Przy kawie

Znajdziesz tu lekkie teksty idealne na przerwę w pracy. Kulturalnie i lifestylowo.

#TodayRelaksuje

Czy długość naprawdę ma znaczenie...? O najciekawszych filmach krótkometrażowych

 3 min. czytania
9 stycznia 2016

Krótki metraż jest dość specyficznym gatunkiem – z jednej strony dość prosty, bo nie potrzeba rozbudowanej, wielowątkowej fabuły, można skrócić ją do minimum. I często to jest właśnie problemem – jak skrócić historię do minimum, przekazując maksimum treści? Oto 5 moim zdaniem najciekawszych filmów krótkometrażowych, w których odnajdziemy wszystko: porywającą historię z morałem, piękny obraz i zachwycający dźwięk. Każdy z nich trwa mniej niż 20 minut. Uwaga: przyda się znajomość podstaw języka angielskiego! Kamera – akcja!

Jak dotrzeć do widzów? Niekonwencjonalne sposoby reklamy

 4 min. czytania
7 stycznia 2016

Zwykłe reklamy, trailery i teasery promujące filmowe widowiska czy produkty codziennego użytku to już przeżytek. Twórcy, aby przyciągnąć wielomilionową widownię, szukają coraz atrakcyjniejszych form przekazu. Oto kilka przykładów, które nie tylko zaciekawią, ale też przestraszą i zainspirują.

Radiohead zamiast Sama Smitha? Kto mógłby śpiewać tytułowe utwory w filmach o Bondzie?

 5 min. czytania
6 stycznia 2016

Nowoczesne pojazdy, piękne kobiety i słynne na cały świat piosenki tytułowe można powiązać tylko z serią o Jamesie Bondzie. Każdy z dwudziestu czterech produkcji wylansował mniej lub bardziej znany przebój, który otwierał filmowe show. Słyszeliśmy już Adele, Sama Smitha, czy Madonnę. Czyje utwory producenci jednak odrzucili?

Oni mieli „gówniane życie”, ale walczą o siebie każdego dnia. Gavalda o przyjaźni geja i prostytutki

 2 min. czytania
4 stycznia 2016

Billie i Franck to para poranionych przez życie dwudziestokilkulatków. Podczas czytania powieści „Billie” poznajemy ich dzieciństwo i początki dorosłości. W tej książce Anna Gavalda udowadnia, że możliwa jest przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. On gej nieakceptowany przez otoczenie, ona – pogubiona dziewczyna z patologicznej rodziny.

Nagroda Nobla to nie tylko nauka, ale i prawdziwa muzyczna uczta

 5 min. czytania
1 stycznia 2016

Od ponad stu lat co roku przyznawane są nagrody Nobla. Pierwsze ich rozdanie odbyło się w 1901 roku w Sztokholmie, a Jean Henri Dunant zdobył wtedy pokojowe wyróżnienie za założenie Czerwonego Krzyża. Od tamtej pory, rokrocznie 10 grudnia, król Szwecji wręcza nagrody zasłużonym. Laureaci otrzymują złote medale i dyplomy honorowe w dziedzinach fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury, pokoju, a także ekonomii.

Nowy Rok, nowe postanowienia. Co zrobić, żeby zrealizować swoje cele?

 3 min. czytania
1 stycznia 2016

Nie zapisujcie się na siłownię w styczniu. Na zajęcia taneczne i kurs językowy też lepiej nie. Po co masz walczyć o miejsce i stresować się tłumami ludzi, a często do tego przepłacać? Poczekajcie, aż minie noworoczny entuzjazm i zostaną tylko najwytrwalsi. Tacy jak Wy. Bo przecież Wy jesteście wytrwali, prawda?

W innych krajach zbierają milionową widownię, u nas są pomijane. Jakich filmów nie zobaczyliśmy w 2015 roku?

 4 min. czytania
1 stycznia 2016

Polscy dystrybutorzy ponownie zawiedli. Widzowie kolejny raz musieli obejść się smakiem, bo w naszych kinach wiele produkcji nie miało swoich premier. Choć część z nich została wypuszczona na rynek DVD, pokusa obejrzenia wyczekiwanego widowiska na dużym ekranie jest większa. Jakie filmy zostały w Polsce pominięte w szerokiej dystrybucji?

Wirtualne muzea. Kultura na wyciągnięcie ręki

 5 min. czytania
31 grudnia 2015

Internet pozwala nie tylko skrócić odległość między znajomymi z różnych stron świata, ale umożliwia również podróż do zupełnie innego miejsca i czasu. Chcecie zobaczyć, jak żyli nasi starożytni przodkowie? Czas na odrobinę sztuki, bez wychodzenia z domu.

Modowe połamańce językowe – krótka lekcja fonetyki

 4 min. czytania
27 grudnia 2015

Moszino, Lenven, Dolczedżabana – często słyszę na ulicy. Nie musicie być poliglotami, żeby wiedzieć, jak wymawiać nazwy największych marek modowych i nazwiska projektantów – wystarczy, że przeczytacie ten artykuł. A wtedy niegroźne wam zakupy w Nowym Jorku czy Paryżu, a nawet w Chinach!

Co oprócz lampek choinkowych warto włączyć w te święta

 5 min. czytania
24 grudnia 2015

Jeśli wszystkie kolędy zostały zaśpiewane, a prezenty rozpakowane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjemny seans filmowy wprowadził nas jeszcze bardziej w świąteczny nastrój. Mamy sprawdzoną listę hitów na ten wyjątkowy czas. I nie, tym razem nie porozmawiamy o Kevinie.

Nie oceniaj książki po okładce. Najbardziej dziwaczne tytuły książek ostatnich lat

 4 min. czytania
21 grudnia 2015

Nieważne, czy jesteś molem książkowymi czy sięgasz po książkę sporadycznie. Ciekawe jest to, co skłania Cię do jej przeczytania. Co sprawia, że wybierasz taką, a nie inną pozycję w sklepie lub w bibliotece? Aby potem z ekscytacją zabierać ją do domu, żeby późnym wieczorem pobaraszkować z nią pod kołdrą. Trudno nie zgodzić się z tym, że często przy takim wyborze kierujesz się właśnie tytułem książki.