Przy kawie

Znajdziesz tu lekkie teksty idealne na przerwę w pracy. Kulturalnie i lifestylowo.

#TodayRelaksuje

Sztuka uliczna inaczej

 3 min. czytania
26 stycznia 2016

Spójrzcie, jak Alexey Kondakov osadza sztukę tradycyjną w kontekście miejskim. Nadał dziełom zupełnie nowe znaczenie!

John Atkinson Grimshaw i jego pejzaże

 3 min. czytania
25 stycznia 2016

Angielski malarz wiktoriański. Nie posiadał wykształcenia malarskiego, ale swoim talentem przyćmił niejednych, wybitnych artystów. Malował martwe natury, pejzaże, sceny nocne, marynistyczne. Z każdej pracy bije tajemniczość, która przenika do naszego świata i nie daje zasnąć. Zobaczcie sami.

Modny look na karnawałowy wieczór

 4 min. czytania
23 stycznia 2016

Karnawał trwa, pojawiły się nowe trendy, a Ty nie wiesz, w co się ubrać na weekendowy wypad ze znajomymi? Oto kilka propozycji, które pomogą Ci w wyborze karnawałowego looku!

Bez szkoły aktorskiej w świat filmu. Artystyczne podboje naturszczyków

 6 min. czytania
22 stycznia 2016

Szczęście, przypadek czy powołanie? W serialach telewizyjnych i filmach kinowych coraz częściej można spotkać nieprofesjonalnych aktorów i naturszczyków. Dla jednych są lepsi niż profesjonaliści, dla innych to zatrudnianie ich do filmu to wręcz hańba. Komu dopisało szczęście i z dnia na dzień stał się gwiazdą?

Murale z całego świata

 3 min. czytania
22 stycznia 2016

Myślisz, że street art schodzi na psy i nic ciekawego nie można zobaczyć idąc ulicami miasta? Dziś udowodnimy jak bardzo się mylisz. Przedstawiamy murale z całego świata, które zyskały duży rozgłos w mediach.

Ta scena wygląda znajomo? Jak animacje czerpią z filmowych klasyków

 4 min. czytania
20 stycznia 2016

Jak często zdarzyło się Wam podczas oglądania filmów animowanych przeżyć déjà vu? Choć scenariusze popularnych produkcji Disneya czy Dreamworks są najczęściej oryginalnymi pomysłami, to znaleźć w nich można wiele nawiązań do fabularnych klasyków kina. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Nihilizm, cynizm, sarkazm, orgazm – życiowe rady według Woody’ego Allena

 4 min. czytania
19 stycznia 2016

Woody Allen jest jednym z najpopularniejszych reżyserów dzisiejszych czasów. Przez 50 lat swojej kariery (!!!) wypracował swój niepowtarzalny, ironiczno-cyniczny styl, który albo się kocha, albo nienawidzi. Niezaprzeczalne jest jednak, że wiele jego filmów zostało okrzyknięte klasykami, a on sam stał się ikoną i wzorem naśladowanym przez wielu młodych twórców. Jednak oprócz charakterystycznego stylu i gagów, jego dzieła mają do zaoferowania znacznie więcej. Przed Wami krótki poradnik, który pokazuje, jak powinno wyglądać życie według Woody'ego Allena.

Mały słowniczek polityczny dla ludzi usiłujących uporać się z polską rzeczywistością

 3 min. czytania
18 stycznia 2016

Od lat znane nam są pojęcia: lewaki, prawaki, KoLibry i inne feminazistki. Listopadowe wybory i wydarzenia będące ich pokłosiem przyniosły nam jednak całą stertę nowych wyrażeń stosowanych w politycznym kontekście, a trudnych do zrozumienia dla osób, które nie są z rodzimą sceną parlamentarną na bieżąco. Warto przeanalizować sobie potoczną nowomowę i czytać wszelkiego rodzaju ideologiczny bełkot czy głupawą kopipastę bez wątpliwości, co naprawdę znaczy. O ile oczywiście mamy czas i chęci, by zawracać sobie dupę tymi bzdurami.

Robby Cavanaugh i jego pełna emocji fotografia eksperymentalna

 3 min. czytania
18 stycznia 2016

„Moim celem jest to, aby wyjść poza rzeczywistość, którą wszyscy widzimy, którą wszyscy czujemy”. Robby Cavanaugh jest fotografem – samoukiem. Obecnie stacjonuje w Południowej Kalifornii. Jego prace zyskały duże uznanie na arenie międzynarodowej. 2015 rok pozwolił mu wejść na wyżyny własnej twórczości, czego efektem było wiele nagród i publikacji.

Gdyby obrazy mogły mówić, czyli humor po włosku

 4 min. czytania
15 stycznia 2016

Sztuka jest nieodłączną częścią kultury włoskiej. Wzniosła, piękna i majestatyczna. Zwiedzając Włochy, czujesz się, jak gdybyś przeniósł się w czasie. Architektura wręcz przytłacza. Malarstwo, rzeźba, muzyka. Tu jest wszystko. W 2015 roku został pobity rekord liczby osób odwiedzających włoskie muzea. Jak podaje PAP, zrobiło to ponad 43 mln ludzi! Ty też na pewno znasz takich artystów jak Leonardo da Vinci, Botticelli czy Michał Anioł. We włoskich szkołach nauka o „Madonnie Sykstyńskiej” czy „Ostatniej Wieczerzy” jest jak nauka tabliczki mnożenia. Jednak, jak się okazuje, Włosi potrafią z dzieł sztuki zażartować.

Od aktorstwa do reżyserii. Przypadek czy powołanie?

 6 min. czytania
14 stycznia 2016

Oscarowe produkcje, pokazy na cenionych festiwalach i wielomilionowa publiczność. Choć często są związani z filmem, na reżyserską karierę decydują się w późniejszych latach swojej kariery. Komu stanie po drugiej stronie kamery wyszło lepiej, a komu gorzej?

Wyjeżdżasz? Tego nie może zabraknąć w Twoim bagażu!

 5 min. czytania
13 stycznia 2016

Stare porzekadło mówi, że Polak jest mądry po szkodzie. Często nie uczymy się jednak na błędach, lecz popełniamy je notorycznie. Zwłaszcza, gdy chodzi o pakowanie się na wyjazd. Nie sposób przecież przewidzieć z góry wszystkiego, co spotka nas na wakacjach czy podczas krótkiego wypadu. Coś, czego nie zabraliśmy ze sobą w zeszłym roku, dawno wypadło nam z głowy. Zakładamy też z góry, że Polska to znowu nie wieś zabita deskami i „w razie co” znajdziemy sklep i wszystko, co nam potrzebne dokupimy na miejscu. Tu często zaczynają się schody. Przed Wami krótki poradnik, co warto uwzględnić w bagażu; o czym często nie myślimy, że może nam się przydać lub zwyczajnie o tym zapomnieliśmy.

Najmodniejsze zakątki świata, które warto odwiedzić w ferie zimowe

 4 min. czytania
12 stycznia 2016

Przyszła zima. Wszyscy odliczają czas do ferii zimowych. W 2016 roku, oprócz nowości w filmach, w modzie czy technologiach, pojawiły się również trendy na najlepsze i oczywiście najmodniejsze miejsca, w których warto spędzić swój zimowy urlop. Te zakątki wybierają modele, modelki, projektanci, gwiazdy, a nawet... królowe. To co? Skusicie się na....

Ciekawe gadżety, które umilą Ci życie

 3 min. czytania
10 stycznia 2016

Czasem nawet drobne przedmioty użytkowe, które wprowadzimy do naszego życia, mogą sprawić wiele radości. Dajmy sobie szansę na poprawę humoru i sprawmy, aby nasze życie było radośniejsze!