Today'owe dźwięki tygodnia: Ostatnia płyta mistrza

żurnalista

Studentka kryminologii. Uwielbia kino, spacery i muzykę - od rocka, przez klasykę, po hip-hop, indie i blues. Zakochana w „Incepcji”, „Śniadaniu u Tiffany’ego” i superbohaterach ze stajni Marvela. Poza historią starożytną i kryminałami Agathy Christie, chętnie zgłębia poezję oraz podziwia geniusz Salvadora Dali. Fanka słodkiego cappuccino z dużą ilością pianki, z przyjemnością degustuje również Martini Bianco. Autorka bloga http://maturkazpolskiego.blogspot.com/.

 3 min. czytania
 4
 26
 12 stycznia 2016
Photobra|Adam Bielawski commons.wikimedia.org
Jednym zdaniem: Cykl składa się z krótkich recenzji płyt. Ukazuje się co tydzień.

Minął czas podsumowań i na dobre wkroczyliśmy w nowy muzyczny sezon. Niestety nie był to dobry tydzień ze względu na śmierć wybitnego muzyka, Davida Bowiego. Poza jego ostatnią płytą „Blackstar”, czeka nas jeszcze kilka innych podróży do przeszłości.

Płyta tygodnia: David Bowie – „Blackstar”

Płyta, o której mówi dziś cały świat. David Bowie wydał ją w swoje urodziny - 8 stycznia. Zmarł 10 stycznia, na chorobę nowotworową. Zapisał się na kartach historii jako niezwykle utalentowany, wszechstronny i awangardowy wokalista i multiinstrumentalista. Niektórzy uważają, że „Blackstar” to jego pożegnanie ze światem, wszystko przez mroczny charakter płyty. Niewątpliwie album warty przesłuchania.

Moją ulubioną piosenką Davida Bowiego jest „Heroes” – utwór ten można usłyszeć również we wzruszającym filmie „The Perks of Being a Wallflower”.

Kolejne świetne krążki, których nie możecie przegapić:

Amy Dickson – „Island songs”

Debiutancki album saksofonistki Amy Dickinson zawiera nagrania z koncertów trzech wybitnych kompozytorów australijskich: Bretta Deana, Rossa Edwardsa i Petera Sculthorpe'a. Płyta artystki dwukrotnie nominowanej do nagrody Grammy z pewnością spodoba się miłośnikom muzyki klasycznej.

Jerzy Artysz – „Baryton”

Album składa się z dwóch płyt. Na obu znany operowy śpiewak zachwyca słuchaczy swoim talentem. Wydawnictwo składa się z archiwalnych nagrań i zostało wydane z okazji 85. urodzin muzyka. Zostało opracowane przez Sylwię Wachowską i Aleksandra Laskowskiego.

The Lion's daughter – „ExiSTENCE is horror”

Po grzecznych, świątecznych piosenkach nadszedł czas pokazać pazurki! Mocne gitarowe riffy i growlowy głos wokalisty zmrożą Wam krew w żyłach. Solidne, metalowe brzmienie.

Inne wartościowe propozycje:

Budka Suflera – „Live At Carnegie Hall” to gratka dla fanów kultowej polskiej grupy, podsumowanie wieloletniej działalności zespołu i z pewnością – historyczne wydawnictwo. Zespół zakończył działalność w 2014 r.

Rachel Platten – „Wildfire”, czyli debiutancki album amerykańskiej wokalistki. Jej najbardziej znany utwór, „Fight Song”, zgodnie z tytułem, zainspirował ludzi na całym świecie do walki o lepsze jutro.

Udostępnij na  (26)Zobacz komentarze (4)