Młodzieżowe seriale początku XXI wieku – na tym wychowało się pokolenie Y!

żurnalista

Miłośnik muzycznych festiwali, folk metalu, ale muzyki filmowej i nieco spokojnejszej. Student Łódzkiej Szkoły Filmowej i przyszły kierownik produkcji (i oby producent!). Pasjonat nowinek telewizyjnych oraz filmowych, a do tego fan polskiego kina i animacji. Prywatnie fan internetowych wpisów Magdy Gessler i imprezowy wodzirej. Redaktor tvnfakty.pl, a teraz również Today.pl. Łodzianin z energią i ciekawymi pomysłami.

 5 min. czytania
 0
 67
 1 grudnia 2015
Fot. moviepilot.com
Jednym zdaniem: „Gęsia skórka”, a może „Degrassi”? Te seriale zawładnęły wyobraźnią młodzieży.

Porę i dzień emisji tych seriali pamiętał każdy z nas. Podwórka pustoszały, a my wyczekiwaliśmy ich niczym popołudniowego odcinka „Dragon Ball”. Do dziś młodzieżowe seriale z początku XXI wieku są wspominane przez starsze pokolenia, a po raz pierwszy oglądane przez młodsze. Prezentujemy najlepsze z nich.

„Gęsia skórka”

Serial pojawił się w Polsce już w 1998 roku i od razu stał się hitem Fox Kids / Jetix. Odcinki „Straszliwa maska” czy „Noc żywej lalki” straszą do dziś. Mimo upływu lat produkcja nadal ma swoich wiernych fanów – w tym roku w amerykańskich kinach pojawił się pełnometrażowy film „Gęsia skórka”, który w Polsce oglądać będzie można od lutego.

„Czy boisz się ciemności?”

O dreszczyk emocji przyprawiał też inny serial emitowany w tym czasie – „Czy boisz się ciemności?”. Wraz z animowanym „Dragon Ball” tworzył w RTL7 wspólne pasmo, którego nie sposób było nie oglądać. W każdym odcinku grupa „Stowarzyszenia ciemności” spotykała się w lesie przy ognisku, aby poznać kolejną mroczną opowieść. Ta nie zawsze kończyła się happy-endem.

„Degrassi: Nowe pokolenie”

W przypadku „Degrassi” mamy do czynienia niemal z młodzieżową telenowelą. Serial emitowany jest w Kandzie już od niemal 15 lat, w czasie których pokazano blisko 400 odcinków. W Polsce przez kilka lat produkcja gościła w ZigZapie, gdzie wyemitowano 10 sezonów. Żaden inny serial dla młodzieży w tym czasie nie podejmował tak wielu trudnych tematów: były narkotyki, ciąża, pierwsze kontakty seksualne czy przemoc.

„Lizie McGuire”

Komediowa produkcja z Hilary Duff w roli głównej podbiła serca widzów ZigZapa. Szkolna rzeczywistość uczennicy gimnazjum zdobyła taką popularność, że po zakończeniu serialu powstał także pełnometrażowy film.

„Świat nonsensów u Stevensów”

Zanim Shia LaBeouf zaczął przyjaźń z „Transformersami”, pierwsze kroki aktorskie stawiał jako Louis Steven. Serial emitowany w Polsce przez MiniMax / ZigZap znalazł sporą rzeszę odbiorców. Podobnie jak „Lizzie McGuire”, tak i „Świat nonsensów u Stevensów” doczekał się pełnometrażowej produkcji kinowej.

„Power Rangers”

Serial legenda. Do dziś powstało już ponad dwadzieścia serii produkcji, najpopularniejszy pozostaje jednak oryginalny, pierwszy sezon z Zordonem i Ritą Repulsą. W przyszłym roku w kinach pojawić się ma też pełnometrażowy film wzorowany na pierwszej serii „Power Rangers”.

„Gwiazda od zaraz”

Co tam „Hannah Montana” czy „Violetta”! To właśnie Alexz Johnson jako Jude w serialu „Gwiazda od zaraz” w ZigZapie sprawiła, że tę muzyczną produkcję pokochały miliony. W każdy odcinku bohaterka pisała kolejną piosenkę na swoją debiutancką płytę. W serialu przewijały się popularne kompozycje znanych zespołów, takich jak U2, Nirvana, Hole czy The Clash.

„Dziwne przypadki w Blake Holsey High”

Serial o tematyce paranormalnej. Członkowie klubu naukowego szkoły w Blake Holsey zmagają się z niecodziennymi zjawiskami pojawiającymi się w budynku. Nie bez przyczyny produkcja nazywana była młodzieżowym odpowiednikiem „Z Archiwum X”.

„Radiostacja Roscoe”

Czworo przyjaciół postanawia założyć własną rozgłośnię radiową. Marzenie wielu z nas? Może dlatego serial został tak dobrze przyjęty. Po kilku latach emisji w ZigZapie, produkcję (z oryginalną ścieżką dźwiękową opatrzoną polskimi napisami) emitowała też TVP2.

„Dziewczyny i miłość”

Dziewczyny oglądające ZigZap w serialu „Dziewczyny i miłość” znaleźć mogły wszystko – problemy z rodzicami, chłopakiem czy kłopoty w szkole. Mimo zaledwie 26 odcinków produkcja do dziś wspominana jest z sentymentem.

Udostępnij na  (67)Skomentuj