Przemysław Paszowski
Przemysław Paszowski
żurnalista

Prawdziwy człowiek orkiestra, pełen zwariowanych pomysłów i projektów. Być może dzięki temu nie ma dnia, w którym narzekałby na nudę. Prywatnie idealista, kierujący się dewizą „wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie”. Choć z roku na rok coraz starszy, to zawsze mówi o sobie, że jest forever young.

Kochała ich cała Polska. Co dzieje się z medalistami olimpijskimi?

 8 min. czytania
14 października 2015

Gdy wygrywają i zdobywają medale, mówią o nich wszyscy. Są bohaterami całego narodu i wzorami do naśladowania. Dostarczają nam łez szczęścia i wzruszenia, a także poczucia wielkiej dumy. Gdy kończą kariery, stają się ciepłym wspomnieniem minionych chwil, które powoli spowija kurz. Świat nie lubi próżni, więc pojawiają się nowi mistrzowie. A co słychać u starych?

Te cytaty powinieneś znać. Zdania, które zmieniły Polskę

 7 min. czytania
13 października 2015

Odkąd Polska ponownie pojawiła się na mapach świata, z ust Polaków padły miliardy zdań. Mądrzejszych i głupszych. Weselszych i smutniejszych. Piękniejszych i brzydszych. Ważnych i zupełnie nieistotnych. Jednak niewiele było zdań, które wpływały na codzienne życie i całkowicie zmieniały oblicze kraju. My prezentujemy subiektywną listę tych najważniejszych.

Kate Bush – wrażliwa ekscentryczka

 10 min. czytania
12 października 2015

Mimo późnej godziny stolica tętniła życiem. Ludzie siedzieli w knajpach, tańczyli i śpiewali przy pomniku Kopernika. A nieco dalej, na jednej z ławek młodzi rozmawiali o twórczości Kate Bush. Był czerwiec 2014 roku. 26 sierpnia tego samego roku artystka wróciła na scenę. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się w 15 minut.

Awansujemy na Euro? Jeśli wierzyć historii...

 4 min. czytania
11 października 2015

Polska rzutem na taśmę zremisowała 2:2 ze Szkocją, a Irlandia niespodziewanie pokonała 1:0 mistrzów świata Niemców. W rezultacie zarówno Polska, jak i Irlandia mają 18 punktów. To oznacza, że o awansie zadecyduje niedzielny mecz między tymi zespołami.

Wojny i rewolucje. Nieznana historia muzycznych hitów

 4 min. czytania
9 października 2015

Muzyka rozrywkowa i historia – na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Historia przez lata inspirowała jednak twórców i stawała się głównym tematem piosenek. Czasem o wydarzeniach w przeszłości śpiewano bezpośrednio, jak np. Sabaton, a czasem w sposób bardziej zawoalowany, jak np. OMD. Zwłaszcza ta druga kategoria jest ciekawa, ponieważ historię w takich utworach odnaleźć trudno, choć są nią przesiąknięte. Rozpoczynamy poszukiwania!

Wielka gra o Syrię. O co chodzi Putinowi?

 4 min. czytania
6 października 2015

Telewizja, radio, prasa, Internet – niezależnie do którego z tych mediów zajrzymy, znajdziemy zatrzęsienie informacji o Syrii. Do takiego nagłego zainteresowania małym krajem na Bliskim Wschodzie przyczynili się uchodźcy przemierzający Europę. Ta wędrówka ludów przypomniała światu o trwającej od kilku lat wojnie. Sytuacja stała się gorączkowa, więc do gry włączyli się najwięksi gracze. Karty w Syrii chce rozdawać Władimir Putin. Pytanie: po co?