A znaczenia tych zwrotów i tak nie zrozumiesz... Chyba że jesteś graczem

adept

Student filozofii, miłośnik Arystotelesa, przedsiębiorca i informatyk. Nie ma dla niego rzeczy „za trudnych”, jest gotowy przynajmniej je rozważyć. Twórca bloga (http://www.skrajnieskonczony.pl/), uwielbia popularyzować wiedzę w Sieci. W wolnym czasie pochłania książki, ale nie pogardzi też dobrym filmem, spektaklem czy serialem. Abstynent, uwielbiający imprezy z morzem alkoholu, prywatnie osoba o umiarkowanych poglądach na niemal każdą dziedzinę życia.

 3 min. czytania
 0
 20
 26 października 2015
fot. Flickr
Jednym zdaniem: Gracze posługują się specyficznym slangiem - pora go odczarować!

Znany YouTube’owy troll Athene nagrał dwa lata temu materiał, który zatytułował: „I’m the new meta”. Mimo że wyraża się w nim prostym angielskim, to brzmi to dla niewprawionego ucha zupełnie niezrozumiale. Dzieje się tak dlatego, że używa slangu graczy. Jednak dzięki znajomości kilku skrótów można ten język zrozumieć.

MOBA

Właśnie z gier MOBA (Multiplayer online battle arena) pochodzi większość współczesnego slangu graczy i z niego są zaczerpnięte wszystkie kolejne skróty. Gry tego typu polegają na walce dwóch małych grup graczy (zwykle od 3 do 5 w jednej drużynie) na najróżniejszych mapach. Wygrywa się, niszcząc bazę wroga. Najpopularniejszymi grami tego typu są DOTA 2, League of Legends czy Heroes of the Storm.

GL HF

Można to przeczytać na czacie na początku prawie każdej gry. Znaczy: „good luck, have fun”, czyli „powodzenia, baw się dobrze”.

GG WP

To z kolei sakramentalna formułka na koniec gry, jest skrótem od „good game, well played”, innym słowy: „dobra rozgrywka, świetnie rozegrana”.

BG

Jeśli się nie spiszemy, na zakończenie przeczytamy „bad game”, co oznacza „kiepską grę”.

L2P

Kolejny uroczy komplement, jakim mogą nas obdarzyć bardziej nerwowi współgracze. Jest to okrzyk oznajmujący „Learn (how) t(w)o play” i po usłyszeniu go powinniśmy się zastanowić, czy na pewno nie powinniśmy jeszcze potrenować.

Noob!

Słowo, które przedostało się do mainstremu. Oznacza niedoświadczonego gracza.

Pro/Casual

Dwa bieguny graczy. Po jednej stronie są Profesjonaliści, po drugiej „gracze niedzielni”, czyli właśnie casuale.

Bot/Top/Mid or Feed!

„Dół / Góra / Środek” – określenia na aleje, w których toczy się walkę w grach typu MOBA. Natomiast „feed” to oczywiście karmić, czyli umierać celowo, by wygrywała przeciwna drużyna. Określenie: „Bot / Top / Mid or Feed!” to groźba, jaką stosuje się wobec własnego zespołu, by wymusić na jego członkach oddanie danej alei. Co prowadzi nas do...

Adc / Supp / Jungler

Czyli trzech ról (z pięciu, które można wybrać w grze). Są to: Strzelec (Marksman – Attack Damage Carry), zadający dużo obrażeń, ale wrażliwy na ataki przeciwników, Wsparcie (Support), na ogół postać lecząca lub przyjmująca na siebie ataki wrogów. Jungler – nieprzetłumaczalny na polski (Dżungler, serio?) typ postaci, która zajmuje się walką na terenach pomiędzy trzema alejami i atakowaniem z zasadzki innych bohaterów.

Mainować postać

Czyli grać maniakalnie jednym bohaterem, po to, by stał się on naszą główną postacią, taką, którą znamy od podszewki.

Metagaming

Najprościej mówiąc – sposób gry wykorzystujący do maksimum niezbalansowane cechy postaci czy ich umiejętności. Rzecz bardzo negatywnie postrzegana przez graczy.

Quadra/ Penta/ Hexa kill

Określenie na liczbę zabójstw, które Twoja postać wykonała z rzędu. Może być to zabójstwo poczwórne / popiątne / poszóstne. Co ciekawe, na YouTubie pojawiają się setki filmików, w których gracze chwalą się swoimi zabójczymi sukcesami.

Get Rekt!

Jeśli jesteś piątą z rzędu zabitą osobą, doprowadzasz do pentakilla. Wtedy gracze z obu stron barykady mogą powiedzieć, że zostałeś zniszczony (get wrecked). I tak, będą pisali to z drwiną.

OP

Kiedy dobrze Ci idzie podczas gry, inni mogą stwierdzić, że Twoja postać lub Ty sam jesteś OverPowered, czyli zbyt silny.

Lethal

Stopień wyżej jest bycie „lethal”, czyli „zabójczym”, najczęściej mówi się tak o kimś nieironicznie.

Carry

Wreszcie najwyższą formą uznania (jaka szkoda, że nie mówią tego współgracze, a najczęściej sam zainteresowany) jest powiedzenie, że ktoś „carry’ował” tę grę, czyli że to na jego plecach wygrano dany mecz...

Tak więc chodźmy zagrać w MOBĘ, carryujmy noobów, stańmy się prosami, wykonajmy dużo pent i hexakillów, ale nie zapominajmy o „gl&hf” i „gg wp” na początku meczu. No dobra, może to nie będzie takie proste, ale przynajmniej kursik językowy mamy zaliczony!

Udostępnij na  (20)Skomentuj