Pijemy ją codziennie, często zamiennie z kawą. Koi zszargane nerwy po całym dniu pracy, towarzyszy spotkaniu ze znajomymi i jest miłym dodatkiem do leniwego popołudnia z książką.
„Boski uzdrowiciel” – tak nazywany był cesarz Szen-Nung, zauważył że „herbata gasi pragnienie, nie chce się po niej spać, uspokaja i raduje serce”.
Wpływ herbaty na organizm
Herbata ma działanie pobudzające, odprężające i uspokajające. Obniża ciśnienie, co zmniejsza ryzyko chorób serca, a zawarty w niej fluor wzmacnia kości i zapobiega próchnicy zębów. Ostatnie i najważniejsze – herbata poprawia humor, choć to nie jest potwierdzone naukowo :)
Jak zaparzyć dobrą herbatę?
Istnieją dwie metody podejścia do parzenia herbaty: europejska i chińska. Ta pierwsza służy głównie zaspokojeniu pragnienia, druga ma na celu celebrowanie, delektowanie się. Chińska – trwa zdecydowanie dłużej, herbatę parzy się etapami.
Metoda europejska to taka wersja parzenia dla leniwców lub początkujących wielbicieli herbaty. Taka herbata przygotowywana jest zdecydowanie szybciej, gotujemy wodę, którą zalewamy herbatę, najczęściej w torebkach. Parzenie metodą chińską - trwa, wymaga przygotowania i odpowiedniego sprzętu – czarki lub małego czajniczka.
Co warto dodać do herbaty?
W sezonie zimowym warto dodać miód i cytrynę. Co ciekawe – miód w wersji solo najlepiej komponuje się z zielonymi herbatami. Dzięki imbirowi przyjemnie rozgrzeje i zyska wyrazisty smak. Niektórzy chętnie dodają do niej goździki. Co do cukru teorie są różne, dla niektórych podkreśla smak czarnej herbaty, dla niektórych jest herbacianą zbrodnią.