Mowy motywacyjne rodem z profesjonalnych coach-poradników, szkolenia rozwojowe, podwyżki, premie. W dzisiejszych czasach to jednak za mało, aby zmotywować pracownika do działania. Jak zwiększyć zaangażowanie ludzi, z którymi współpracujemy? Wprowadzić grywalizację.
Grywalizacja, lub inaczej Gamifikacja czy Gryfikacja jest to „wykorzystanie mechaniki znanej np. z gier fabularnych i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia ich zaangażowania”. Sama technika bazuje na przyjemności, jaką czerpie się podczas grania w gry, pokonywaniu kolejnych wyzwań, współpracy, rywalizacji. Grywalizacja pozwala tak zaangażować ludzi do działania, że wykonują swoją pracę nawet wtedy, kiedy jest ona nudna lub rutynowa.
Firma badawcza Garther podaje, że grywalizacja razem z nowymi technologiami, takimi jak Big Data czy Druk 3D jest na szczycie popularności. Jeżeli po korektach dalej będzie się rozwijać, to może zostać przyszłością marketingu.
Obszarami zainteresowania gratyfikacji jest nie tylko marketing, ale również sprzedaż, rekrutacja i motywowanie pracowników, szkolenia, edukacja, finanse czy sport.
Jak wygląda zastosowanie rywalizacji w praktyce? Możliwości jest wiele. Ważne, aby osoba miała jasno określony cel. Po drodze, aby go zdobyć, może realizować mniejsze, za które będzie otrzymywała punkty. Pracodawcy często na szkoleniach, w których uczestnictwo jest dobrowolne, wprowadzają quizy – testy podzielone na kilka partii, których wypełnienie przenosi pracownika na „wyższy level” a osoba z najwyższym wynikiem dostaje nagrodę. W efekcie tak zastosowanej grywalizacji, w której uczestnik nie czuł się zmuszany do wykonywanej czynności, zaobserwowano zwiększoną motywację uczenia się.
Każdy pragnie mistrzostwa, wygranej, dlatego tak bardzo angażujemy się w gry komputerowe. Odpowiednie proporcje wyzwań i dobra zabawa mogą być kluczem do dobrej grywalizacji, ale to przyszłość, która zbliża się wielkimi krokami.