Śpiewać solowo czy w zespole? Czy zmiany wokalistów popłacają?, cz. I – Polska

żurnalista

Miłośnik muzycznych festiwali, folk metalu, ale muzyki filmowej i nieco spokojnejszej. Student Łódzkiej Szkoły Filmowej i przyszły kierownik produkcji (i oby producent!). Pasjonat nowinek telewizyjnych oraz filmowych, a do tego fan polskiego kina i animacji. Prywatnie fan internetowych wpisów Magdy Gessler i imprezowy wodzirej. Redaktor tvnfakty.pl, a teraz również Today.pl. Łodzianin z energią i ciekawymi pomysłami.

 6 min. czytania
 0
 41
 28 grudnia 2015
Fot. YouTube
Jednym zdaniem: O muzycznych roszadach w składach polskich zespołów.

Wieloletnie historie znanych zespołów pokazały, że trudno zachować jednolity skład przez lata koncertowania. Jak zmiana wokalisty wpływa na popularność i odbiór kapel, które mają już wypracowaną markę i renomę?

Do nieba, do piekła

Jedną ze znanych „zamian” na polskiej scenie muzycznej było odejście Tatiany Okupnik z Blue Cafe. Trwała wtedy największa fala popularności zespołu. Łodziankę szybko zastąpiła Dominika Gawęda, wybrana w programie „Szansa na sukces”. Mimo że można usłyszeć małą zmianę w stylistyce zespołu, nowy skład został zaakceptowany przez polską publikę. Kolejne hity notowały wysokie miejsca na listach przebojów, a płyty pokrywały się platyną („DaDa” z 2011 roku) i złotem („Ovosho” z 2006 roku). Solowo gorzej radziła sobie Okupnik – żaden z jej trzech wydanych od 2007 roku krążków nie uzyskał większego rozgłosu. Zamiast na muzyce, wokalistka często skupiała się na rozrywkowych show, prowadząc „Gwiazdy tańczą na lodzie” w TVP2, sędziując w „X Factorze” TVN-u i tańcząc w „Tańcu z gwiazdami” Polsatu.

Narcyz się nazywam

Wielu fanów zespołu Łzy usłyszało smutną informację w 2010 roku, kiedy okazało się, że kapela rozstała się z Anną Wyszkoni. Zasady zakończenia współpracy między stronami budziły sporo kontrowersji. Przez ostatnie dwa lata grupa występowała bowiem pod nazwą Ania Wyszkoni & Łzy, a na trasie śpiewano już wtedy autorskie nagrania piosenkarki. Nowa wokalistka Sara Chmiel, mimo posiadanego temperamentu i energii, nie porwała publiki tak, jak jej poprzedniczka. Dwie płyty wydane w nowym składzie nie odniosły komercyjnego sukcesu, choć grupa przyznała później, że debiutancki album z Sarą robiony był w pośpiechu. Inaczej potoczyła się solowa kariera Wyszkoni, której oba albumy pokryły się podwójną platyną.

Widziałam orła cień

Aż czterokrotnie swoją wokalistkę zmieniał Varius Manx. Od 1993 do 1996 roku w zespole śpiewała Anita Lipnicka, następnie przez pięć lat Kasia Stankiewicz, a od 2001 do 2010 roku Monika Kuszyńska. Kolejne dwie wokalistki – Anna Lubieniecka i Edyta Kuczyńska nie doczekały się już takiej popularności jak ich poprzedniczki, a sam zespół nie wylansował nowych przebojów. Dużo lepiej radzą sobie byłe wokalistki Varius Manx: Kuszyńska w tym roku reprezentowała Polskę na Eurowizji, a Lipnicka nagrała pięć płyt z Johnem Porterem.

W kinie, w Lublinie

Podobnie jak Varius Mans, tak też Brathanki sporo straciły na zmianach wokalistki. Największy sukces zespół odnosił przez pierwsze lata koncertowania z Haliną Mlynkovą. To z nią wydał też dwie płyty, które przyniosły największe hity, a do tego pokryły się nawet poczwórną platyną („Ano!”). Kolejne cztery albumy nie przyniosły rozgłosu, podobnie jak angaż – kolejno – Anny Mikoś, Magdaleny Rzemek, Oli Chodak oraz Agnieszki Dyk.

Keine Grenzen

Swoje pięć minut na scenie miały też kobiety Michała Wiśniewskiego. Przez pierwsze sześć lat wokalistką grupy Ich Troje była pierwsza żona Michała, Magda Femme. W 2001 roku zastąpiła ją Justyna Majkowska, najlepiej wspominana przez fanów damska część kapeli. Już w 2003 roku na scenie zadebiutowała Anna Świątczak, która niedługo później została Anną Wiśniewską. Po jej rozstaniu z Wiśniewskim, Ich Troje zasiliły kolejno Jeanette Vik oraz Justyna Panfilewicz. Obecnie z Jacek Łągwą i Michałem Wiśniewskim śpiewa Marta Milan.

Mieć czy być?

Zmiany wokalistów w Polsce nie dotyczyły tylko kobiet. Z grupy Myslovitz w 2012 roku odszedł przecież Artur Rojek, którego zastąpił Michał Kowalonek (również członek zespołu Snowman). Po tym rozłamie poradzić umieli sobie zarówno Rojek, jak i Myslovitz, których kolejne projekty zostały z entuzjazmem przyjęte przez krytyków oraz publiczność.

Jolka, Jolka pamiętasz?

Choć mało kto pamięta, w Budce Suflera nie zawsze śpiewał Krzysztof Cugowski. Co prawda był on pierwszym wokalistą grupy, ale w 1978 roku zastąpił go Romuald Czystaw, a w 1982 roku Felicjan Andrzejczak, który jako pierwszy wykonał znane wszystkim „Jolka, Jolka pamiętasz”. Już rok później do grupy wrócił Cugowski i śpiewał w Budce do końca jej działalności, czyli 2014 roku.

Czerwony jak cegła

Po śmierci Ryszarda Ridela swój skład zmieniał też Dżem. W 1995 roku legendę polskiego bluesa zastąpił Jacek Dewódzki, a w 2001 zmienił go Maciej Balcar, który występuje tam do dziś. Choć większości Polaków Dżem kojarzy się przede wszystkim z Riedelem, grupa na naszym rynku radzi sobie całkiem nieźle, koncertując i wydając nowe albumy.

Będzie zabawa! Będzie się działo!

Wiele zamieszania było za to wokół grupy Kukiz i Piersi W 2013 roku kapelę opuścił Paweł Kukiz, którego zastąpił Adam Asanow, a nazwa zespołu została skrócona do Piersi. Nowa stylistyka znacznie różniła się od tego, co śpiewano pod starą nazwą. Na sytuację zareagował Kukiz, który prosił, aby grupa nie grała jego starych piosenek obok nowych utworów z podgatunku disco-polo. Do sądu wniesiono wniosek o rozpatrzenie, komu przysługuje nazwa zespołu. Obecnie jest tam tylko basista z oryginalnego składu. „Płyta jarmarczno-rockowa” z nową ekipą ukazać miała się jeszcze w marcu tego roku. Tymczasem jej premiera została wstrzymana do czasu, aż sąd rozpatrzy sprawę.

Rozłamy i roszady w kapelach rzadko przyniosły oczekiwany sukces. Może więc po rozstaniach każdy powinien śpiewać solo?

Czytaj cz. II o roszadach w zagranicznych zespołach

Udostępnij na  (41)Skomentuj