10 filmów, po obejrzeniu których nabawisz się klaustrofobii

żurnalista

Miłośnik muzycznych festiwali, folk metalu, ale muzyki filmowej i nieco spokojnejszej. Student Łódzkiej Szkoły Filmowej i przyszły kierownik produkcji (i oby producent!). Pasjonat nowinek telewizyjnych oraz filmowych, a do tego fan polskiego kina i animacji. Prywatnie fan internetowych wpisów Magdy Gessler i imprezowy wodzirej. Redaktor tvnfakty.pl, a teraz również Today.pl. Łodzianin z energią i ciekawymi pomysłami.

 5 min. czytania
 2
 51
 24 listopada 2015
Fot. Gratisography
Jednym zdaniem: Arachnofobia, hemofobia, a może klaustrofobia? Po obejrzeniu tych filmów, jedna z tych fobii stanie się twoim utrapieniem.

Jedno pomieszczenie, brak wyjścia i możliwość zdania się tylko na swój instynkt. Zdarzyło się Wam kiedyś poczuć tak podczas oglądania filmu? Jeśli tak, to na pewno nie chcielibyście się znaleźć na miejscu tych bohaterów.

#10. „Diabeł” (2010)

W tym horrorze jedno jest pewne - pięcioro bohaterów nie wyjdzie w takim składzie z windy, w której zostali uwięzieni. Kiedy gasną światła, przekonujemy się, że wcześniej nieznane sobie osoby nie znalazły się tam przypadkowo. Po obejrzeniu tego filmu nie wejdziecie do windy przy najbliższej sposobności.

#9. „Zejście” (2005)

Kolejny horror na liście. Tym razem bohaterkami są grotołazki uwięzione w jaskini. Bez latarek, jedzenia i znajomości terenu. Rozpoczyna się walka o przetrwanie z istotami, które do życia w jaskini są już doskonale przystosowane. „Zejście” z pewnością spowoduje, że wycieczki do jaskini nie znajdą się wśród Waszych wakacyjnych planów.

#8. „33” (2015)

W 2010 roku cały świat żył historią 33 górników z Chile, którzy w wyniku katastrofy wywołanej tąpnięciem zostali uwięzieni w komorze górniczej o powierzchni jedynie 50 metrów kwadratowych. Film przedstawia dramatyczną historię ludzi, którzy pod ziemią spędzili rekordowe 69 dni.

#7. „Cast Away - Poza światem” (2000)

Mimo iż w tej produkcji główny bohater nie znajduje się w małym i zamkniętym pomieszczeniu, poczucie braku możliwości działania i klaustrofobii jest odczuwalne. Bo kto z nas chciałby być zupełnie sam na bezludnej wyspie?

#6. „Telefon” (2002)

Obiektem klaustrofobicznym w tej produkcji jest budka telefoniczna. Bohater po odbytej rozmowie odbiera telefon, snajper-terrorysta zabrania mu odłożenia słuchawki. Czy jest w stanie wyjść z budki żywy?

#5. „Piła” (2004)

Seria „Piła” nie raz pokazała, do czego zdolny jest człowiek. Zamknięci w pomieszczeniu mężczyźni mają do dyspozycji jedynie piłę mechaniczną. Zbyt słabą, aby przeciąć kajdany. Wystarczająco mocną, aby przeciąć ciało i kości.

#4. „127 godzin” (2010)

Wśród dziesięciu tytułów, to bohater „127 godzin” ma najmniejsze szanse na przeżycie. W wyniku samotnej wypraw, młody alpinista zostaje uwięziony w rozpadlinie skalnej. Nie ma wody, pożywienia, a przede wszystkim nie może się spodziewać ratunku.

#3. „Pogrzebany” (2010)

Zapalniczka i telefon komórkowy - tylko tyle albo aż tyle ma główny bohater kolejnego filmu. Największym problemem jest jednak uwięzienie w trumnie znajdującej się kilka metrów pod ziemią. Tlenu starczyć może na jedynie 90 minut.

#2. „Pokój” (2015)

Co zrobilibyście, gdybyście pewnego dnia obudzili się w szopie? Jedno pomieszczenie, brak okien i jedynie świetlik na suficie pozwalający rozpoznać porę dnia. W momencie rozpoczęcia akcji filmu mija 7 lat, odkąd główna bohaterka znajduje się zamknięta w tytułowym pokoju. Dla jej 5-letniego syna szopa jest całym światem. Nie wie nic o otaczającym go świecie, a ludzie z telewizora są płascy i nieprawdziwi.

#1. „Cube” (1997)

Sześcian pełen zabójczych pułapek i przejść, które prowadzą jedynie do kolejnych sześcianów - w takiej sytuacji znajduje się szóstka bohaterów klasyka „Cube”. Nikt nie wie, dlaczego znalazł się w tym miejscu, a jedynie współpraca może przyczynić się do wyjaśnienia tajemnicy pomieszczenia, które z pewnością wprawi Was w klaustrofobiczny nastrój.

Udostępnij na  (51)Zobacz komentarze (2)