Od drewnianej kaczki do najpopularniejszych klocków na świecie. Historia LEGO

żurnalista

Jest osobą twardo stąpającą po ziemi. Głównie milczy, ale bezustannie obserwuje za to świat wokół niej. Przyjaciele mówią, że jest złośliwa, a ona im za to z uprzejmie dziękuje. W wolnym czasie słucha muzyki wszelkiej maści, trzymając przy tym ołówek w garści. Jest fanką fantastyki i komiksów, sama też je tworzy. Uczy się wszystkiego metodą prób i błędów, bo w życiu nie ma nic zabawniejszego. A formalnie rzecz ujmując: dwie nogi, dwie ręce, głowa pośrodku, czyli – jakby nie patrzeć – człowiek.

 3 min. czytania
 1
 8
 21 listopada 2015
Angelika Kruczek
Jednym zdaniem: Małe, kolorowe i inspirujące - czyli klocki LEGO w pełnej krasie.

Oleg Kirk Christiansen pochodził z biednej farmerskiej rodziny. Postanowił zostać cieślą i w Billund otworzył swój warsztat stolarski. W międzyczasie założył rodzinę. Jednak życie postanowiło poddać go próbie. Dopadł go kryzys w pracy, a w dodatku zmarła mu żona. Szacuje się, że około 400 milionów ludzi na świecie bawi się LEGO. Klocki dostarczają radości i są doskonałym prezentem dla dziecka w każdym wieku. Jednak ich powstanie wiąże się ze smutną życiową historią pewnego Duńczyka.

Mężczyzna został sam z czwórką dzieci, a na domiar złego spłonął mu warsztat. Sytuacja była beznadziejna. Dzieci często opłakiwały śmierć ukochanej matki. Chcąc ulżyć im w cierpieniu, Christiansen wystrugał z drewna małą kaczkę. Okazało się, że zabawka zdobyła ogromną popularność nie tylko wśród rodzeństwa, ale spodobała się również okolicznym mieszkańcom.

Początki LEGO

Dzięki temu w 1932 roku jego firma uniknęła szalejącego na całym świecie kryzysu. By nie wypaść z rynku, Christiansen postanowił produkować drewniane klocki, z których dzieci mogłyby tworzyć rozmaite budowle. Dwa lata później mężczyzna zmienił nazwę firmy na LEGO od „Leg godt” (baw się dobrze). Biznes rósł w oczach. W fabryce zaczął pracować najstarszy syn właściciela – Godtfred Kirk Christiansen. Wszystko szło tak dobrze, że w 1947 roku firma zakupiła pierwszą w Danii maszynę do sztucznych odlewów, zaczynając w ten sposób produkcję plastikowych klocków. W 1950 roku powstały pierwsze egzemplarze, osiem lat później ulepszono ich konstrukcję i ostatecznie przybrały znaną nam obecnie formę. W tym samym czasie firma opatentowała swój produkt.

Ale i tym razem życie postanowiło przypomnieć o swojej przewrotności. Zmarł założyciel firmy Oleg Kirk Christiansen, a dwa lata po jego śmierci w fabryce wybuchł pożar. Ten incydent ostatecznie przyspieszył decyzję o zaprzestaniu produkcji drewnianych zabawek. W 1975 roku pojawiły się pierwsze minifigurki przestawiające ludzi. Trzy lata później przybrały one obecnie znaną nam postać z ruchomymi kończynami.

Można powiedzieć, że ta seria niefortunnych zdarzeń dała początek zabawkom, które już od kilku pokoleń cieszą dzieci na całym świecie.

LEGO to coś więcej niż klocki

Obecnie klocki wciąż cieszą się ogromną popularnością. Jest to wynik nie tylko innowacyjnych rozwiązań, ale także wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klientów. Szeroki asortyment i ogromna różnorodność to najważniejsze cechy, dzięki którym LEGO jest ponadczasowe. Oto kilka z serii tych legendarnych klocków:

Lego City

To zestawy klocków, z których można zbudować scenki z życia mieszkańców. Do 2000 roku były dostępne jedynie opcje przedstawiające roboty publiczne, jednak później powstały zestawy skupiające się na życiu ludzi.

Lego Star Wars

Zestawy przestawiające scenki z Gwiezdnych Wojen. Dotychczas pojawiły się serie odzwierciedlające trzy części sagi: Nowa Nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi. Później zaczęły powstawać komplety pokazujące kolejne ekranizacje. Do dziś Star Wars są poszerzane o nowe produkcje, jak Wojny Klonów czy Stara Republika.

Lego Duplo

Zestawy skierowane do najmłodszej grupy odbiorców. Klocki są znacznie większe, by dziecko ich przypadkiem nie połknęło. Są do tego kolorowe, czym zachęcają do zabawy. Uczą myślenia i rozwijają zdolności manualne.

Lego Harry Potter

Seria przedstawiająca magiczny świat Harry'ego Pottera. To druga seria odzwierciedlająca przygody młodego czarodzieja. Cztery lata temu powstały pierwsze zestawy obrazujące sceny z pierwszych czterech części powieści.

Lego Friends

Seria skierowana do dziewczynek. Lalki przedstawiają pięć przyjaciółek: Mię, Stephanie, Olivię, Andreę i Emmę. W tych zestawach dziewczynki mogą zbudować kawiarnię, domek na drzewie czy salon piękności.

Lego Marvel Super Heroes

Zestawy o przygodach komiksowych bohaterów Marvela.

Lego Large i Lego Architecture

Te zestawy są skierowane dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dzięki nim można zbudować z klocków najsłynniejsze architektoniczne obiekty świata, takie jak Tadż Mahal.

Nie tylko klocki

Mimo, że firma najbardziej znana jest z produkcji zabawek, nie ogranicza się tylko do tego obszaru działalności. Powstają liczne filmy i seriale, których bohaterami są ludziki LEGO. Niektóre z produkcji oparte są na ekranizowanych seriach, jak Star Wars, inne to oryginalny pomysł samych twórców (LEGO: Przygoda). Są też dostępne gry komputerowe, pozwalające na tworzenie własnych miast z gotowych modeli lub budowanie od podstaw (LEGO Creators). Firma wie, jak dotrzeć do klienta i może to jest największą tajemnicą sukcesu klocków. Co potwierdza nowy limitowany produkt LEGO - specjalne kapcie mające chronić przed bólem związanym z nadepnięciem na klocek. Jednak trzeba się spieszyć dostępnych jest tylko 1500 par. By je mieć należy wypełnić specjalną świąteczną listę życzeń, znajdującą się na stronie dystrybutora.

Autorka tekstu jest również autorką rysunku ilustrującego ten artykuł.

Udostępnij na  (8)Zobacz komentarze (1)