Najbardziej wyjątkowe budynki w Polsce

żurnalista

Nazywana „generałem, który dba o swoich ludzi”, w projekcie Today – ogarniacz wszystkiego i nadworny krytyk tekstów żurnalistów. Fanka wszystkiego, co zawiera cukier, wegetarianka. Nie pije kawy, woli herbatę, którą przyswaja hektolitrami. Relaksuje się przy filmach Woody’ego Allena. Miłośniczka wysokich obcasów. Ze sportów uprawia tylko biegi do tramwaju. Przeprowadzała się trzynaście razy, od półtora roku mieszka na warszawskiej Pradze, w której zakochała się bezgranicznie. Imię odziedziczyła po bohaterce powieści o markizie Angelice, czego do tej pory nie wybaczyła rodzicom. W wolnych chwilach poszukuje muzycznych perełek.

 3 min. czytania
 0
 4
 30 grudnia 2015
Fanpage "Młyn Żytni w Szamotułach"
Jednym zdaniem: „Cudze chwalicie, Swego nie znacie. Sami nie wiecie, Co posiadacie.” Czas to zmienić!

Zobaczcie miejsca, w których tradycja miesza się z nowoczesnością. Chwalicie Empire State Building czy Operę w Sydney, nie wiedząc, że w Polsce są budynki zasługujące na co najmniej tyle samo uwagi.

Młyn Żytni, Szamotuły

Fanpage "Młyn Żytni w Szamotułach"

To budynek z 1905 roku, który został przystosowany do mieszkania. Wszystko zostało odrestaurowane, z wyjątkiem nadbudowy na dachu. Szamotulski młyn do dopiero pierwszy zaadaptowany na mieszkalny w ramach projektu miniosiedla pofabrycznych budynków.

Hotel Granit, Szklarska Poręba

crrkrus.pl
crrkrus.pl

Granit to dawny dom wypoczynkowy dla Komitetu Centralnego PZPR. Budynek zrealizowany został w latach 1974-1981 według projektu Stefana Janusza Müllera. Hotel wyglądem przypomina charakterystyczne dla Wysp Owczych domy z dachami porośniętymi trawą, które chwalił sam Bill Clinton (odwiedzający Wyspy w 2007 roku), podkreślając ich ekologiczny charakter, praktyczność oraz nawiązanie do tradycji. Obecnie w Granicie mieści się Centrum Rehabilitacyjne Rolników KRUS, a wewnątrz królują szalone lata 90., gipsowe skały i trójkątne lustra.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Szczecin Philharmonic Hall autorstwa © DrKssn / Wikimedia Commons / Licencja CC BY-SA 3.0

Budowa nowego gmachu Filharmonii trwała cztery lata i zakończyła się w 2014 roku. To niezwykły futurystyczny budynek, w którym znajduje się pięć kondygnacji i dwie sale koncertowe, które pomieszczą ponad tysiąc osób.

Przystań we Włocławku

Fanpage "Przystań nad Wisłą we Włocławku"

To jedna z najbardziej potępianych inwestycji ostatniego roku. Wydano na nią ponad 30 milionów złotych. Czy Waszym zdaniem gra była warta świeczki?

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka / autor zdjęcia: Zpz

To wspólny dla dwóch uczelni budynek biblioteki: Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Budynek składa się z trzech kondygnacji, a jego powierzchnia wynosi 13 260 metrów kw. CINiBA mieści się w centrum Katowic, przy ulicy Bankowej.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

„Buw” autorstwa Krzul - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0

Na dachu biblioteki mieści się ogród, który jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 metrów kw.

Udostępnij na  (4)Skomentuj