Wyprzedzili własne czasy. Umarli w biedzie, dziś są sławni na całym świecie

żurnalista

Jest osobą twardo stąpającą po ziemi. Głównie milczy, ale bezustannie obserwuje za to świat wokół niej. Przyjaciele mówią, że jest złośliwa, a ona im za to z uprzejmie dziękuje. W wolnym czasie słucha muzyki wszelkiej maści, trzymając przy tym ołówek w garści. Jest fanką fantastyki i komiksów, sama też je tworzy. Uczy się wszystkiego metodą prób i błędów, bo w życiu nie ma nic zabawniejszego. A formalnie rzecz ujmując: dwie nogi, dwie ręce, głowa pośrodku, czyli – jakby nie patrzeć – człowiek.

 4 min. czytania
 1
 287
 3 stycznia 2016
Angelika Kruczek
Jednym zdaniem: O sławnych malarzach, którzy największe dzieła tworzyli w ubóstwie. A ich sława przyszła dopiero po śmierci.

Dzieła wielkich malarzy zachwycają ludzi na całym świecie. Jednak mało kto pamięta, że wielcy twórcy często żyli w nędzy i za życia nie doczekali się sławy. Ona pojawiła się dopiero po ich śmierci.

Gdyby Vincent Van Gogh, Claude Monet czy Jan Vermeer żyli, byliby z pewnością majętnymi ludźmi. Życie jest jednak przewrotne. Dało im talent, pasję oraz innowacyjny sposób myślenia, który wyprzedzał czasy, w jakich przyszło im tworzyć. W zamian zafundowało nędzę i zapomnienie towarzyszące im aż do ostatniego tchnienia.

Jan Vermeer

„Dziewczyna z perłą” to jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki. Jednak jego twórca za życia nie mógł liczyć na sławę. Artysta pochodził z rodziny, która miała dość poważne problemy finansowe. Mimo ślubu z dobrze sytuowaną Cathariną Bolnes, jego sytuacja materialna nie była najlepsza. Vermeer malował bardzo mało, w dodatku prawdopodobnie tylko dla indywidualnych odbiorców. Imał się różnych zajęć, m.in. prowadził rodzinną oberżę, handlował dziełami sztuki i był rzeczoznawcą. Jego nieciekawe położenie pogorszyła wojna francusko-holenderska w 1672 roku. Swej zasłużonej sławy doczekał się 200 lat po śmierci, gdy krytyk W. Burger w 1866 roku napisał o Vermeerze „Sfinks z Delft”.

Jan Vermeer - Dziewczyna z perłą. Do dziś obraz ten zachwyca i jest największym osiągnięciem artysty.www.magazynsztuki.pl

El Greco

Malarz równie tajemniczy, co kontrowersyjny. Po przybyciu do Toledo, które było stolica kultury miał możliwości do znalezienia pracy, mecenasa czy objęcia posady nadwornego malarza. Jednak fakt, że jego pierwsze dzieła znacząco odbiegały od klasycznej sztuki renesansowej wzbudzając kontrowersje, znacznie utrudnił osiągnięcie tych celów. W rezultacie nie mógł liczyć na uznanie ze strony ludzi. Bazując na renesansowych kanonach piękna, szukał jednocześnie własnej formy wyrazu artystycznego. Wyprzedził swoją epokę, która nie była gotowa na innowacje. Doceniony został dopiero w XIX wieku.

El Greco - Pieta. Obrazy tego artysty były nasycone kolorami, postacie przez niego malowan były wygłużone. Nie bał się zabawy światłem, choć w swoich czasch nie doceniono ogromnego talentu artysty.pl.wikipedia.org

Vincent Van Gogh

Nie ma dziś człowieka, który nie zna tego malarza. Wybitny twórca za życia miał wiele problemów. Nie stronił od używek, często odwiedzał domy publiczne i brał udział w licznych skandalach. Miał problemy psychiczne, które z czasem się nasilały. Najpierw odciął sobie ucho, a niedługo później wylądował w szpitalu psychiatrycznym, gdzie popełnił samobójstwo. Mimo że w ciągu swego życia stworzył dwa tysiące obrazów, to sprzedał zaledwie jeden, i to zaprzyjaźnionej malarce. Paradoksalnie tuż po jego śmierci ceny wykonanych przez niego prac osiągały już wartość kilkudziesięciu milionów dolarów.

Vincent van Gogh - Gwiazdzista noc, obraz przepłeniony emocjami z charakterystycznym klimatem. Zaliczany do jednych z największych dzieł sztuki.agatonstudio.pl

Paul Gauguin

Ten malarz pochodził z bogatej rodziny, jednak to nie uchroniło go przed losem nędzarza. Paul początkowo malarstwo traktował jako hobby, z czasem jednak stało się ono pasją, bez której nie mógł żyć. Nie było go stać na utrzymanie się w Paryżu, więc z rodziną przeprowadził się do Rouen, by zmniejszyć wydatki na życie. Bezskutecznie. W rezultacie Gauguinowie przenieśli się do Kopenhagi. Niedługo później Paul rozstał się z żoną i podążył własną ścieżką. Artysta miał słabość do egzotycznych zakątków. Chcąc uciec przed miejskim zgiełkiem, wybrał się w podróż na Thaiti. Jeszcze kilkukrotnie wracał do Francji, jednak za każdym razem był w coraz gorszej sytuacji finansowej. Zmarł na atak serca z dala od rodziny i ojczystego kraju.

Paul Gauguin - Plonezja. W dziełach tego malarza widać ogromne zainteresowanie egzotycznymi motywami. Malarstwo było hobby, które czasem stało się pasją.www.wikipedia.org

Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak)

Niedoceniony artysta żyjący w samotności i nędzy. Uważany był za upośledzonego kalekę, który w dodatku bardzo niewyraźnie mówił. Takie postrzeganie przez ludzi nie przeszkodziło mu w tworzeniu wybitnych prac. Choć jego prace zostały docenione dopiero po śmierci, do dziś uważa się go za najwybitniejszego przedstawiciela prymitywizmu. Godny uznania jest fakt, że artysta ten stworzył 40 tys. dzieł.

Nikifor - Dymiące kominy. To jeden z najbardziej płodnych artystów. Za swego życia storzył około 40 tys prac, mimo to nie doczekał się uznania.www.magazynsztuki.p

Historia już nie raz pokazała, że nietuzinkowy umysł artysty musi zderzyć się z brutalną rzeczywistością. Niezrozumienie, krytyka i niechęć to nieodłączni towarzysze wybitnych twórców. Najpiękniejsze jest to, że nawet mimo biedy, choroby i nieprzychylnych komentarzy nigdy nie porzucili swojej pasji - malarstwa. Dzięki temu dziś możemy się cieszyć wspaniałymi dziełami sztuki, które osiągają astronomiczne ceny. Ale żadna suma pieniędzy nigdy nie zastąpi talentu.

Udostępnij na  (287)Zobacz komentarze (1)