Najlepsze cytaty z polskich filmów

żurnalista

Studentka kryminologii. Uwielbia kino, spacery i muzykę - od rocka, przez klasykę, po hip-hop, indie i blues. Zakochana w „Incepcji”, „Śniadaniu u Tiffany’ego” i superbohaterach ze stajni Marvela. Poza historią starożytną i kryminałami Agathy Christie, chętnie zgłębia poezję oraz podziwia geniusz Salvadora Dali. Fanka słodkiego cappuccino z dużą ilością pianki, z przyjemnością degustuje również Martini Bianco. Autorka bloga http://maturkazpolskiego.blogspot.com/.

 5 min. czytania
 0
 126
 20 stycznia 2016
Screenshot Youtube
Jednym zdaniem: Najlepsze, najbardziej znane cytaty z polskich filmów. Czy znasz je wszystkie?

Jeśli powiesz któryś z tych cytatów w towarzystwie, możesz mieć pewność, że spotkasz się z reakcją znajomych. Kultowość filmu polega przecież na tym, że pamiętamy o nim przez lata i chętnie do niego wracamy. Przed Wami ranking 10 cytatów – większość pochodzi z polskich komedii z lat 90. Oto podróż do złotego okresu polskiego humoru w kinie.

#10. „To złodziej! (Sprzątaczka) I pijak! Bo każdy pijak to złodziej. (Ekspedientka)”

Kobiety opowiadają kierownikowi historię wyrwania ścierki i wyrwania kurczaka. Następnie wspólnie dochodzą do konkluzji o połączeniu pijaństwa i złodziejstwa. Dialog ten wywiązał się w filmie „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” Stanisława Barei.

#9. „Żyrafy wchodzą do szafy. A pawiany wchodzą na ściany”

„Rozmowy kontrolowane” to film Sylwestra Chęcińskiego, który wyśmiewa PRL. Główną rolę w filmie zagrał Stanisław Tym. Molibden musi powiedzieć to hasło, by Ciocia Lusia wpuściła go do domu. Humoru sytuacji dodaje fakt, że mężczyzna nie zła hasła, tylko powtarza je po cioci, która mu potem odpowiada.

#8. „A co mam powiedzieć Spiętemu? Żeby się rozpiął!”

„Vabank”, czyli debiutancki film Juliusza Machulskiego, to niezapomniana komedia kryminalna, która doczekała się drugiej części. Fabuła opiera się na zemście kasiarza Kwinto, który właśnie wychodzi z więzienia, na Kramerze, który przed laty wydał go policji po wspólnie zaplanowanym skoku. Film roi się od ciętych ripost.

#7. „Dawno temu ja też zaufałem pewnej kobiecie, wtedy dałbym sobie za nią rękę uciąć. I wiesz, co... I bym teraz, kurwa, nie miał ręki.”

Ten cytat znamy z filmu „Chłopaki nie płaczą”. Radę tą wypowiada Fred (Cezary Pazura), ostrzegając Gruchę (Mirosław Zbrojewicz) przed niepewnością związków damsko-męskich.

#6. „Bunkrów nie ma, ale też jest zajebiście!”

Te słowa również pochodzą z komedii „Chłopaki nie płaczą”. Laska to bohater, który przeszedł do historii komedii. Pokazał, jak powinno się rozbawiać ludzi. Syna króla sedesów, który nie stronił od palenia marihuany, brawurowo zagrał Tomasz Bajer. Młody chłopak wypowiada również mądre słowa: „Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie – co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić”. Kariera tego aktora niestety szybko się skończyła – zagrał tylko w trzech produkcjach.

#5. „Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”

Ranking byłby niekompletny bez chociaż jednego cytatu z „Samych swoich” z 1967 r. O Kargulach i Pawlakach nie sposób zapomnieć, wszak ich konflikt od lat bawi Polaków, a kolejne telewizyjne powtórki nadal przyciągają widzów. Reżyser Sylwester Chęciński i scenarzysta Andrzej Mularczyk stworzyli komedię ponadczasową, a wspomniane słowa wypowiada Leonia Pawlak, w którą wcieliła się Natalia Szymańska.

#4. „Nie chce mi się z Tobą gadać”

Ten fragment „Psów” Władysława Pasikowskiego to jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen z Bogusławem Lindą. Aktor wciela się w rolę Franza, który wypowiada te słowa do Angeli, podczas wizyty w więzieniu. „Psy” (1992 r.) to już kultowe kino sensacyjne, nagrodzone trzema Złotymi Kaczkami.

#3. „A historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał.”

„Chłopaki nie płaczą” Olafa Lubaszenki, mimo że premiera miała miejsce w roku 2000, wciąż bawią kolejne pokolenia widzów. W tamtym okresie Maciej Stuhr (jeden z głównych bohaterów) nie grał jeszcze w poważnych filmach jak „Pokłosie” czy „Obława”, za to rozśmieszał rolami zakochanych, niekoniecznie mądrych wrażliwców.

W kultowej scenie ze swetrem Fred (Cezary Pazura) krytykuje ubiór Gruchy (Mirosław Zbrojewicz).

#2. „Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem...”

Komedia „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei z 1976 r. świetnie wyśmiewa absurdy minionej epoki. Słowa te wypowiada mechanik, pan Jurek (Andrzej Fedorowicz) w rozmowie z Michałem Romanem (Krzysztof Kowalewski). W filmie zagrali również Jan Kobuszewski i Wojciech Pokora.

#1. „Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę!”

„Seksmisja” z 1984 r. w reżyserii Juliusza Machulskiego to film, którego nie trzeba przedstawiać. W scenariuszu roi się od błyskotliwych dialogów, z których wiele weszło na stałe do języka potocznego. W główne role dwóch ostatnich mężczyzn na Ziemi wcielili się Olgierd Łukaszewicz (Albert) i Jerzy Stuhr (Maks). To właśnie Maks, podczas pobytu w krainie Ligi Kobiet, gdzie dyktaturę sprawuje Jej Ekscelencja, wykrzykuje zdanie o ciemności.

Jakie są Wasze ulubione cytaty z polskich filmów?

Czytaj też tekst o zagranicznych cytatach filmowych.

Udostępnij na  (126)Skomentuj